Francie a Německo chtějí posílit vliv zemí používajících euro

Francie a Německo se snaží demonstrovat novou vůli postupovat v Evropské unii společně. Jejich nejnovější návrhy v oblasti hospodářské politiky, zveřejněné před Vánoci, však ukazují, že tato snaha má své meze.
Podle obou zemí je po rozšíření unie o desítku nových členů zapotřebí posílit vliv eurozóny a úlohu "euroskupiny" složené z ministrů financí států používajících společnou měnu. Paříž a Berlín navrhují, aby "euroskupina" byla uznána jako oficiální orgán EU a aby dostala pravomoci v rozpočtové oblasti.
Představám o vytváření "tvrdého jádra" zemí ochotných postupovat dále v integraci odpovídá návrh, aby "euroskupina" mohla přijímat rozhodnutí samostatně bez ohledu na ostatní členy unie.
Samostatné kroky členů "eurozóny" nyní podléhají schválení ostatních členů EU. Změna navrhovaná Paříží a Berlínem by zbavila práva spolurozhodovat například Británii.
"Euroskupina" by podle francouzsko-německého návrhu měla v čele prezidenta voleného na nejméně dva roky a nikoli jen na šest měsíců, tak jak je tomu nyní v souladu se střídáním předsednictví v celé unii.

Na nižší růst reagují Berlín a Paříž rozdílně

Na domácí hospodářské potíže hodlají Francie a Německo ve svých rozpočtech pro rok 2003 reagovat rozdílně. Vláda kancléře Gerharda Schrödera se rozhodla pro zvyšování daní a škrty ve výdajích, zatímco vládě premiéra Jeana-Pierra Raffarina se podobné kroky zdají příliš radikální.
Francouzští představitelé dokonce postup Berlína veřejně kritizovali. "Německo vede politiku, která se mi zdá brutální a která obsahuje riziko, že poznamená růst Evropy jako celku," citoval Raffarina list Le Monde s tím, že ministr financí Francis Mer zastává stejný názor.
Německo, které v obtížné rozpočtové situaci nemá příliš na výběr, kritiku nepřijalo. "Francouzi vysvětlili, že nyní nemohou vyvinout úsilí, aby dodrželi závazky Paktu hospodářského růstu a stability. To bezpochyby povede ke konfliktu se zeměmi, které se orientují na dodržování paktu," prohlásil guvernér Bundesbanky Ernst Welteke.

Posílit pravomoc komise

Pakt hospodářského růstu a stability je dohodou, kterou se země používající euro dobrovolně zavázaly k dodržování makroekonomických kritérií. Jak Německo, tak Francie mají velké potíže dodržet především limit rozpočtového schodku, který by neměl překročit tři procenta hrubého národního důchodu.
Paříž a Berlín se rovněž vyslovily pro posílení pravomoci Evropské komise udělovat zemím s rozpočtovými deficity blížícími se tříprocentnímu limitu předběžnou výstrahu. Takové varování měla komise udělit na začátku letošního roku Německu, které ale diplomatickým tlakem dosáhlo toho, že ministři financí jej odmítli udělit.
Spory uvnitř unie patrně vyvolá i návrh prosadit většinové hlasování při daňových záležitostech souvisejících s fungováním jednotného trhu. Bránit se mu budou především země s nižšími daněmi.