Do referenda ČSSD jde nakonec pět kandidátů, mezi nimi i teolog Trojan

Čtveřici případných kandidátů ČSSD na příštího prezidenta rozšířil profesor a bývalý děkan Evangelické teologické fakulty v Praze Jakub S. Trojan.
Před včerejším jednáním předsednictva ČSSD, které schvalovalo proceduru při vnitrostranickém referendu, to sdělila místopředsedkyně strany Marie Součková. "Profesora Trojana navrhla naše stranická komise pro církve a náboženství," řekla.
Trojan byl před listopadem 1989 zakládajícím členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Před čtyřmi lety dostal Řád T. G. Masaryka.
Vnitrostranického referenda ČSSD, v němž budou moci hlasovat i nečlenové sociální demokracie, se kromě Trojana zúčastní už dříve avizovaná čtveřice - expremiér a bývalý předseda strany Miloš Zeman, ombudsman Otakar Motejl, bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš a sociolog z Fakulty sociálních věd v Praze Martin Potůček.
Zeman však svou účast v referendu podmínil tím, že i když vyhraje, nezúčastní se prvního kola prezidentské volby. Do boje o nejvyšší ústavní funkci by vstoupil, kdyby nikdo jiný nebyl zvolen.
"Já jeho postoji nerozumím, ještě se o tom budeme muset bavit," komentoval to včera místopředseda strany Stanislav Gross.
ČSSD bude podle Součkové verdikt účastníků referenda respektovat. Hlasovat budou lidé moci na náměstích větších měst v průběhu října. Sociální demokraté tím spojí prezidentskou anketu se svou kampaní pro senátní a komunální volby. V listopadu referendum vyhodnotí a jeho výsledek zveřejní. (kop)

Související