Pražský hrad rozezní Struny podzimu

Zcela vyprodaný sál baziliky sv. Jiří přivítá tuto neděli violoncellistu Jiřího Bártu. Jeho vystoupení ve speciálně upraveném sakrálním prostoru (inovace vymyslel a realizoval hradní architekt Bořek Šípek) zahájí hudební festival Struny podzimu.
V rámci této přehlídky se do 17. prosince představí devět projektů. Organizátoři koncerty rozčlenili do tří kategorií: Osobnosti klasické hudby, Crossover a Hradní inspirace.
Specifikum Strun podzimu nespočívá jen v nápadité dramaturgii, v níž často dochází ke kombinaci žánrů, ale i ve výběru osobností domácí i zahraniční hudební scény. Pořadatelé rovněž lpí na neotřelosti prostor, v nichž se koncerty konají. Vedle "tradičních" Španělského sálu a Míčovny tak posluchači zamíří například do Obrazárny Pražského hradu, Rothmayerova sálu nebo do románského sklepení Starého královského paláce.
Vedle zmiňovaného Jiřího Bárty se příznivci (nejen) vážné hudby mohou těšit např. na klavíristu Ivana Moravce (17. 12.), Dana Bártu (14. 11.), sopranistku Evu Urbanovou (1. 12.), jež se pokusí rekonstruovat hudební večery u prezidenta Masaryka, nebo jazzového hudebníka Miroslava Vitouše (27. 10.). (jh)

Související