Premiér sliboval větší rozhodnost

Svět by měl prostřednictvím OSN vyslat iráckému prezidentovi ultimátum. S tímto stanoviskem se obrátil britský premiér Tony Blair k delegátům výroční konference Labouristické strany.

www.ihned.cz/cerny

Zahraniční politika byla jen jednou z dominant pravidelného každoročního sněmování strany, která pět let vládne v Británii. Premiér Tony Blair na ní včera vystoupil s projevem, který sledoval dva cíle.
Cílem bylo uklidnit členy strany stále více znepokojené pomalým postupem vnitřních reforem a zároveň vysvětlit cíle své politiky vůči režimu Saddáma Husajna v Iráku. Ten je podezříván z příprav, výroby a skladování zbraní hromadného ničení, a proto by se mohl stát cílem útoku Spojených států, k jejichž nejbližším spojencům Spojené království tradičně patří.

Ohrožená OSN

"Stanovme ultimátum. Ať Saddám splní vůli OSN," vyzýval Tony Blair delegáty konference. A vysvětloval možné riziko: "Jestliže v tomto okamžiku, když jsme nalezli kolektivní vůli uvědomit si nebezpečí, ztratíme kolektivní vůli se s ním vyrovnat, pak zničíme autoritu ne Ameriky nebo Británie, ale Spojených národů." Podle Blairova názoru svět stojí na křižovatce. Rozhoduje se, zda převáží myšlenka spolupráce, nebo rivality řady světových center. Mezi těmito centry britský premiér jmenoval vedle Spojených států a Evropské unie také Rusko, Čínu a Indii.
S ohledem na časté připomínky, že problémy Blízkého a Středního východu nejsou vzájemně izolované, Tony Blair zdůraznil, že je třeba splnit všechny rezoluce Rady bezpečnosti OSN s tím, že tyto rezoluce se nevztahují jen na Izrael. Podle jeho názoru je třeba do konce roku zahájit konferenci o konečném urovnání, jehož součástí musí být stát Izrael uznaný, respektovaný a neohrožovaný terorismem. Součástí musí být rovněž životaschopný palestinský stát v hranicích z roku 1967.

Euro je osudem

Na pomezí zahraniční a domácí politiky byla část projevu britského premiéra týkající se postoje jeho vlády ke společné evropské měně. Blair opakoval svůj závazek, že pokud bude příští rok v červnu splněno pět stanovených ekonomických kritérií vývoje společné měny, tak Britové dostanou příležitost rozhodnout v referendu, zda si přejí vyměnit libru za euro.
"Pokud testy dopadnou dobře, půjdeme do toho," tak znělo jedno z nejpozitivnějších vyjádření britského premiéra na adresu společné měny, jejíž stoupenci jsou ve Spojeném království v menšině.
Blair zdůraznil, že význam eura společné měny není jen v hospodářství. "Euro se týká jen naší ekonomiky, euro se týká našeho osudu," řekl. Současně ale v nepřímé narážce na ekonomické potíže zemí, jako je Francie nebo Německo, povzbuzoval kontinentální Evropu k odvaze při hospodářských reformách.
Pozorovatelé v Blackpoolu se shodli v názoru, že pokud by se Blair nevyjádřil na téma euro takto razantně, nebo ho dokonce přešel mlčením, pak by se vyhlídky na uspořádání referenda v příštím roce podstatně zmenšily. Proto také byl Blairův projev vykládán jako známka toho, že se lidové hlasování o euru příští rok v Británii nejspíše uskuteční.

Domácí úkoly

Blair nepřímo přiznal, že výsledky úsilí ve vnitřní politice neodpovídají očekávání ani voličů, ani členů jeho strany. "Labour Party byla nejlepší, když byla nejdůraznější- a až dosud jsme měli dobrý start, nebyli jsme ale dost důslední," uvedl Blair. Zároveň naznačil vůli zabývat se nejcitlivějšími britskými problémy, k nimž patří zdravotnictví, školství a veřejné služby vůbec. "Jestliže věříte v sociální spravedlnost, solidaritu, v příležitost a odpovědnost, tak věřte, že nás tam reformy dovedou," řekl Blair.
Premiér delegátům konference slíbil, že v oblasti vzdělávání budou mít rodiče dětí mnohem větší výběr, zatímco v oblasti zdravotnické péče by pacienti měli mít možnost být v rámci Národní zdravotní služby operováni, "kdy chtějí a kterým doktorem si budou přát".