Postoj Německa k rozpočtovému deficitu ovlivní osud eura

www.ihned.cz/cerny
Evropská témata nedominují předvolební kampani ve Spolkové republice. Přesto přístupy obou hlavních kandidátů na kancléře k ekonomické politice mají přímou vazbu na postoj Německa vůči Evropské unii, zvláště vůči těm členům EU, kteří používají společnou evropskou měnu.
Rozpočtový deficit patří spolu s vysokou nezaměstnaností k největším problémům, které musí řešit každá vláda, která se po neděli 22. září ujme moci. Přitom právě Německo prosazovalo, aby země, které používají euro, dodržovaly finanční disciplínu včetně toho, že rozpočtový deficit nemá přesáhnout výši odpovídající třem procentům hrubého národního důchodu.
Vládě kancléře Gerharda Schrödera bylo proto velmi nepříjemné, když se už na začátku letošního roku ukazovalo, že Berlín rozpočtové závazky nedodrží, a pokárání z Bruselu se vyhnula až po příslibu, že se do roku 2004 vyrovnanému rozpočtu přiblíží.
V pondělí, tři týdny před volbami, byly publikovány odhady, že deficit dosáhne 3,5 procenta. Ministr financí Hans Eichel poukázal na to, že se nejedná o oficiální údaje a že v případě Německa je třeba nyní vzít v potaz důsledky srpnových záplav. To nijak nezmenšuje riziko, že německé vybočení z předepsané řady povzbudí jiné země, které mají problémy s dodržením rozpočtové kázně. Jakékoli otevření debaty o případném změkčení dosud platných pravidel by se promítlo do stability eura, jemuž letos prospěl pokles amerického dolaru. Proto tolik záleží na postoji německé vlády vzešlé ze zářijových voleb.
Spolková republika stěží v brzké době dostojí závazkům vůči ostatním členům eurozóny i v případě vítězství opozice. Její kandidát na kancléře Edmund Stoiber kritizuje "katastrofální stav veřejných financí", ale zároveň pokládá za "nerealistické" vyrovnat rozpočet do dvou let a mluví raději o datu 2006.
Stoiber by v případě svého vítězství byl vystaven v otázce rozpočtové disciplíny možná většímu tlaku než Schröder. Takzvaná maastrichtská kritéria zavazující členy eurozóny k finančnímu pořádku Německo prosadilo za vlády Helmuta Kohla, jehož ministrem financí byl Theo Waigel, který předsedal bavorským křesťanským sociálům před Edmundem Stoiberem.