Při investování peněz je z důvodu snížení rizika důležitá diverzifikace portfolia. Rozložit investici je možné podle různých kritérií (například dle toho, do čeho investuji, nebo podle měny investice). Při volbě vhodného podílového fondu je také nutné zohlednit jeho regionální zaměření, tedy do jakého teritoria či státu investuje fond podílníkovy peněžní prostředky.
Názory na současný význam teritoriální diverzifikace nejsou mezi analytiky jednoznačné. Jedni zdůrazňují možnost rozložit si riziko či profitovat z různé míry očekávaného růstu, druzí naopak poukazují na provázanost kapitálových trhů ve světě.
"Dění na burzách v USA výrazně ovlivňuje i ostatní trhy, zejména v Evropě i Asii," říká Petr Šimčák z poradenské firmy Moneco. Regionální alokace je podle něj důležitá pro rozložení rizika, ale nelze očekávat, že nákupem akcií mimo Spojené státy se investoři vyhnou vývoji na americké burze. Závislost mezi vývojem v jednotlivých kapitálových centrech sice ztěžuje rozložení investorova portfolia, nicméně je možné využít strategie postavené na odlišných růstových potenciálech jednotlivých regionů.
Pokud se klient rozhodne investovat do akciových fondů, na základě jakých kritérií je dobré postupovat při výběru daného regionu? První pravidlo pro dobrou diverzifikaci je pokud možná co nejmenší závislost mezi vývojem na jednotlivých trzích. To je však dnes velmi obtížné. "Portfolio nesmí být příliš vázané na jeden region," upozorňuje Pavel Kohout z investičního serveru Ifondy.cz.
Dále je nutné si rovněž uvědomit, jak je daný region stabilní co do ekonomického či politického prostředí. "Investoři by si měli uvědomit, jaká hrozí případná kursová rizika jednotlivých měn či jaký je ekonomický růstový potenciál vybraných zemí," radí Alexander Tóth ze společnosti Böhm & partner.
Při teritoriálním rozložení investice by se investoři měli vyhnout volbě konkrétní země a zaměřit se na regiony. Vybírat by se mělo mezi fondy, které jsou na úrovni regionů Severní Ameriky, západní Evropy, Japonska či rozvíjejících se trhů (jihovýchodní Asie, střední a východní Evropa, Latinská Amerika). "Zkušenější investoři mohou vybírat i z užšího vymezení regionů, jako je například eurozóna," říká Šimčák.
Pokud jde o doporučení, které regiony jsou dnes pro investory zajímavé, názory analytiků jsou odlišné. Do výběru promlouvají osobní charakteristiky klientů. "Všeobecně není celkový výhled moc růžový, ale jako zajímavý se mi jeví region střední a východní Evropy, tedy země, které se chystají na vstup do Evropské unie," tvrdí Roman Skalický ze společnosti Cyrrus. Alexander Tóth by zase preferoval nejlikvidnější trhy rozhodujících ekonomických oblastí. "Regiony Severní Ameriky, zemí Evropské měnové unie, Velká Británie, Švýcarsko či Japonsko rozhodně stojí za pozornost investorů," doporučuje Tóth.
Vysoká propojenost kapitálových trhů, jež omezuje diverzifikaci portfolia, dala podnět pro vznik nových přístupů pro zaměření investic. "Díky silné korelaci hlavních akciových indexů začíná nabývat na důležitosti tzv. sektorový pohled," tvrdí Dalibor Mátl ze společnosti ABN Amro Asset Management. "Tento přístup nepreferuje jednotlivé regiony, ale při investování vybírá optimální odvětví vhodná pro danou fázi ekonomického cyklu," vysvětluje Mátl.
Pokud se podíváme na akciové fondy, které nabízejí společnosti sdružené v Unii investičních společností ČR (UNIS), je možné vysledovat jejich odlišné strategie při volbě teritoriálního zaměření svých investic.
Na evropský region jsou zaměřeny fondy Investiční společnosti České spořitelny či Československé obchodní banky (ČSOB). Na globálně zaměřené fondy vsadily například První investiční společnost, Akro, Investiční kapitálová společnost Komerční banky či ČSOB. Naopak fondy investiční společnosti ČP Invest nabízejí svým podílníkům participovat na výsledcích vybraného odvětví.
Při využívání teritoriálního rozložení aktiv je ale třeba mít se na pozoru. Využitím tohoto investičního nástroje je sice možné snížit tržní riziko, na druhou stranu nelze opomenout vznik kursového rizika. To se může při nepříznivém vývoji kursu projevit velmi výrazně. Investor pak jeho vlivem může vydělat méně či dokonce realizovat ztrátu. Na druhou stranu, dojde-li u směnného kursu k opačnému pohybu, výnos investora se ještě zvyšuje. Účinnou obranou proti kursovému riziku je zajištění s využitím finančních derivátů. Jedná se však o relativně nákladnou záležitost a to i pro podílové fondy. Z toho důvodu ne každý správce podílového fondu, který je denominovaný v českých korunách a investuje do cizích aktiv, kursové riziko ošetřuje. Klient by tuto otázku při investování rozhodně neměl podceňovat.


Zaměření vybraných akciových fondů
Název fondu Zaměření
1. IN - Akciový fond globální
AKRO OPF mezinárodní akciový globální
ČPI - OPF Fond farmacie a biotechnologie odvětvové
ČPI - OPF Fond nové ekonomiky odvětvové
ČPI - OPF Fond ropného a energetického průmyslu odvětvové
ČPI - OPF globálních značek odvětvové
ČSOB evropský akciový Evropská unie
ČSOB světový akciový západní Evropa, USA
IKS fond světových indexů globální
ISČS - Eurotrend západní Evropa
ISČS - Sporotrend střední Evropa
J&T Perspektiva - A globální
Newton IS, Euro západní Evropa
OPF AKRO Eurotech odvětvové, západní Evropa
OPF AKRO SVĚT globální
Živnobanka - AF globální
Conseq Invest Akciový Fond střední Evropa
ING Český akciový fond střední Evropa
Pramen: investiční společnosti