www.ihned.cz/farghali
Připojení k internetu prostřednictvím elektrické rozvodné sítě (Power Line Connection - PLC) je hudbou vzdálené budoucnosti. Přestože technologie pro to jsou již více než tři roky vyvinuty, marketingové plány distribučních společností pro PLC nejsou hotové.
Největší riziko představuje pro distributory návratnost investic. V současnosti většina distribučních společností o případném zavedení služby uvažuje, jen dvě však vážně pracují na spuštění jejího provozu.

Pilotní projekty ověří výhody nového připojení

Stanislav Peleška z Pražské energetiky (PRE), který má využití PLC na starosti, říká, že pilotní projekt spustí firma na podzim tohoto roku. "Samotné komerční nasazení služby bude záviset na výsledcích pilotního projektu, který poběží zhruba půl roku," říká Peleška a dodává, že rozhodující bude, zdali rozvodná síť zvládne přenos dat.
Mluvčí Jihomoravské energetiky Aleš Řiháček říká, že majoritní akcionář JME, firma E.ON Energie AG, chce v rámci JME realizovat pilotní projekt, jehož výsledek by měl posloužit jako zdroj informací pro celou skupinu.
Naopak Jihočeská energetika s projektem nespěchá. Podle Martina Kocmicha z marketingového oddělení poznatky o technologii získávají zejména prostřednictvím zahraničního investora E.ON Energie AG. V současnosti není zavádění PLC pro JČE prioritou. O tom svědčí i kompletní převedení informatiky na sesterskou firmu IS Energy.
Na západě Čech je situace podobná. "Západočeská energetika uvažovala o pilotním projektu v uvedené oblasti," sdělil mluvčí firmy Miroslav Kučera. Podle něj je známa technologie, jsou vytipovány oblasti v distribuční síti, ale za současné nejasné situace na českém telekomunikačním trhu nelze takový projekt s rozumnou mírou rizika realizovat.
Přestože distribuční sítě nevěří nastupující technologii, pro koncové zákazníky může její zavedení znamenat značnou úsporu.

Cena připojení by mohla být nižší než u ISDN

Koordinátor aktivit společnosti Politech Worldwide Ltd. Pavel Lacina tvrdí, že cena za přístup k internetu prostřednictvím elektrického vedení by mohla být nižší než současné ceny za připojení ISDN v Česku. Lacina uvádí, že distributoři strach z investic mít nemusí. Existuje totiž i model, který je jakýchkoliv investic ušetří. Některé společnosti totiž podle něho nabízejí i takovou službu, že veškeré náklady na provoz PLC ze strany distribuční společnosti převedou na sebe a firmě pouze platí sjednanou provizi. "Jedná se o primární úsporu až stovek miliónů korun ze strany distributora. Přitom veškeré riziko nese firma, která projekt spravuje," tvrdí Lacina. Podobný model funguje například v Brazílii.
Maximální rychlost přenosu prostřednictvím PLC dnes dosahuje až 25 Mbit/s. Miroslav Kučera ze ZČE připouští, že reálný odhad rychlosti připojení v regionu jeho působnosti nepřesáhne v první fázi víc než 500 kbit/s. Obecně je technologie radikálně omezena vzdáleností zákazníkova modemu od transformátoru nízkého napětí, která by neměla přesáhnout 700 metrů. Z tohoto důvodu se předpokládá, že tato služba bude nabízena především ve městech.