Praha, 30. 8. 2002, Radek Šalanda (www.ihned.cz/salanda)
Při odstraňování následků ničivých povodní se řada lidí dostane do situace, kdy potřebuje získat hotové peníze. Nejobvyklejší cestou je využití spotřebitelských úvěrů. V okamžiku, kdy ale potřeba peněz není tak naléhavá, nabízí se pro tento účel i stavební spoření. V tomto případě lze hotové peníze získat výrazně levněji.
Úvěry ze stavebního spoření mají ze zákona jedno výrazné omezení, a tím jsou bytové potřeby. Jimi se rozumí koupě bytu či domu, rekonstrukce, opravy a řada dalších aktivit. Odstraňování škod po povodních, které se týkají domu či bytu, jež je využíván k bydlení, takovou činností samozřejmě je. Chce-li si proto majitel domu (bytu) škody po povodni opravit sám, nic nebrání v tom, aby pro financování stavebních materiálů, jako jsou například cihly, cement apod., využil úvěrů ze stavebního spoření.
Pro tento účel je výhodné využít tzv. zálohového čerpání úvěru. Může se jednat jak o překlenovací, tak i řádný úvěr. V obou případech získá klient část z výše úvěru (zálohu) předem na svůj bankovní účet, a tedy v hotovosti. Za tyto prostředky může nakupovat stavebniny a další zboží, které upotřebí k opravám. Stavební spořitelně pak následně předloží příslušné daňové doklady, které slouží k doložení účelovosti.
Zálohové čerpání úvěru patří mezi standardní nabídku u stavebního spoření. Pokud k tomu klient přidá i zvýhodněné úroky u povodňových překlenovacích úvěrů, získá hotové peníze na opravy velmi levně. Například u Raiffeisen stavební spořitelny je zvýhodněný úvěr úročen sazbou ve výši 4,5 % p. a. Nižší úročení nabízejí i jiné spořitelny.