www.ihned.cz/smidova

V neděli proběhne v Národním divadle zatím největší charitativní koncert, který má pomoci obětem povodní. Už před dvěma týdny uvažoval o jeho zorganizování majitel agentury Celebrity service Janis Sidovský. Během 14 dnů se mu ji skutečně společně s Národním divadlem povedlo uspořádat.

Benefiční akce s názvem Pocta záchranářům se uskuteční právě v budově Národního divadla. Během večera vystoupí například sólistka Metropolitní opery v New Yorku Eva Urbanová, Daniel Hůlka, Miroslav Donutil nebo Lucie Bílá. Všichni účinkující, stejně jako pořádající agentura, se předem zřekli svých honorářů, miliónová částka, která by se podle Sidovského měla vybrat, poputuje na účty kulturních institucí v Praze, které byly postižené povodní.

Krátká doba, kterou organizátoři na přípravu koncertu měli, nebyla podle majitele Celebrity service Janise Sidovského velkým problémem. Většinu umělců dodalo Národní divadlo, s jehož ředitelem, Danielem Dvořákem, spolupracuje Sidovský již dlouhou dobu. "Všechno bylo naprosto profesionální, bez jakýchkoliv obtíží," komentuje proběhlá jednání Sidovský. Všichni účinkující přijali pozvání okamžitě, operní pěvkyně Eva Urbanová dokonce kvůli nedělnímu koncertu přeruší pobyt ve Velké Británii.

Na myšlenku uspořádat tuto akci přišel Sidovský bezprostředně po záplavách. "Napadlo mě to hned po prvním návalu povodní. Před pěti lety jsem totiž už podobný koncert produkoval, tehdy společně s Karlem a Vendulou Svobodovými," připomíná Sidovský charitativní akci Most naděje, která obětem moravských záplav přinesla přes 1,3 miliónu korun.

Podobný výtěžek očekává šéf Celebrity service i z letošního koncertu. "Připravili jsme dokonce čtyři způsoby, jak mohou lidé pomoc," uvádí Sidovský. Vstupenky v hodnotě pět set nebo tisíc korun jsou podle něj už více než z poloviny vyprodané.

Že Sidovského inspirovaly koncerty, konané v USA po loňských teroristických útocích, je zřejmé. Osobnosti českého šoubyznysu, které Celebrity service často zastupuje, totiž v neděli večer zasednou ke stolkům ve foyer Národního divadla a diváci jim budou moci zatelefonovat. Provolané částky se připočítají k celkovému výtěžku.

Po telefonu budou lidé také moci sdělovat, jakou částku hodlají zaslat na bankovní účet. Jejich jména budou postupně uváděna na televizní obrazovce. Pro firmy je připravena možnost věnovat šek v hodnotě nejméně sto tisíc korun, a to v přímém přenosu v rámci celého večera. "Už se nám přihlásilo pět zájemců a počítáme, že se přidají ještě další," uvádí Sidovský.

Nad koncertem převzali záštitu nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a ministr kultury Pavel Dostál. V přímém přenosu jej bude vysílat televize Prima, Český rozhlas a rádio Classic FM.

Na pomoc obětem povodní se dosud uskutečnilo více koncertů. Přes 390 tisíc korun vynesla například akce Nad vodou pořádaná v pražském Lucerna Music Baru.

Související