"Chceme Vltavě vrátit dobré jméno," říká divadelník Matěj Forman, který je jedním z organizátorů I. Námořního festivalu. Kvůli povodni dvakrát odložená přehlídka divadla, tance i hudby oživí loď Tajemství, která bude od příštího týdne kotvit pod Štefánikovým mostem v Praze. "Nyní je spíš móda dávat kulturním akcím "anti-vodní" název, my bychom však chtěli ukázat přednosti řeky, dokonce jsme uvažovali o podtitulu Odpusťte jí..," prozrazuje Forman.

Letošní festival však především navazuje na představení, která se na říčním plavidle konají pravidelně od roku 2000. Dosud nejúspěšnějším byla feérie Nachové plachty, se kterým Divadlo bratří Formanů procestovalo řadu evropských měst - ať již po vodě, nebo po souši v případě "suchozemské" verze. Nachové plachty se v Praze hrály i minulé léto. "Festival jsme připravovali narychlo. Nachové plachty jsme z finančních důvodů sehrát nemohli, a tak jsme požádali své přátele, kteří mají nacvičené nějaké přenosné představení."

Přehlídka vedle hlavních večerních pořadů uvede i devět představení pro děti. Mezi umělci se představí soubor Buchty a loutky, plzeňská kapela Mediterian, dánské hudební duo Bassanova či tanečnice z pražského Duncan Centra. Jen při vybraných představeních loď také popluje. "Od břehu odrazíme asi pouze třikrát během představení, která vyžadují klid a větší odstup od hlučného města. Například při houslovém koncertu Lukáše Kuta," doplňuje Matěj Forman, podle kterého je hlavní překážkou finanční zátěž a také stále ještě zvýšený průtok Vltavy.

Divadelní plavidlo popluje i během úvodního představení ve čtvrtek 5. září, kdy Divadlo bratří Formanů představí svou již klasickou Barokní operu o komínku hravě zedníky nakřivo vystavěným. "Jde o starou čtyřhlasou zpěvohru, kterou v 18. století složil Karel Loos," přibližuje loutkové divadlo Matěj Forman.

Námořní festival by se měl stát příslibem divadelních i jiných představení na lodi i v příštích letech. Právě v těchto dnech se totiž definitivně dojednávají vlastnické poměry okolo lodi Tajemství. Tu hodlá od plavební společnosti za dva milióny korun zakoupit Městská část Prahy 6 a za symbolickou částku ji pronajmout Divadlu bratří Formanů. "Doufáme, že příští rok bude loď nabízet program od května do září. Kromě Námořního festivalu se pokusíme znovu uvést Nachové plachty," dodává Forman. Loď Tajemství je původně nákladní plavidlo 70 metrů dlouhé a deset metrů široké. Kdysi vozila až 1250 tun uhlí či písku, nyní asi dvě stovky diváků.

Námořní festival, 5. až 15. září, loď Tajemství, kotviště pod Štefánikovým mostem v Praze. Dětské představení stojí 50 Kč, večerní představení 150 Kč. Podrobné informace na www.formanstheatre.cz

Související