www.ihned.cz/salanda
Přes relativně velmi malou výnosnost termínovaných vkladů využívá tuto alternativu zhodnocování stále velké množství lidí. Důvodem je nejen jednoduchost a bezpečnost tohoto produktu, ale také historické zkušenosti a zvyky klientů. Každý střadatel, který uvažuje o termínovaném, spořícím či jiném podobném účtu, je ve většině případů postaven před rozhodování o výběru způsobu úročení. Je možné zvolit buď fixní (pevnou) sazbou, nebo vyhlašovanou (variabilní). V tomto případě platí více než kde jinde, že největší vždy zdaleka neznamená nejvýhodnější.
Fixní nebo variabilní sazba?
Právě volba proměnlivého úročení může klienta značně zklamat. Důvodem je skutečnost, že střadatel v podstatě do poslední chvíle neví, kolik vydělá. Bankovní dům může každý den přistoupit ke změně této úrokové sazby. Jestli a jak výrazně úrokovou sazbu změní, záleží jen na něm. "Výše vyhlašovaných úrokových sazeb, které Česká spořitelna nabízí u vkladních knížek, se odvíjejí od krátkodobých a střednědobých tržních úrokových sazeb," konstatuje Helena Matuszná z oddělení externí komunikace České spořitelny. Pro klienty to znamená, že je v plné režii bankovního domu, jak se proměnlivá úroková sazba bude v čase vyvíjet.
Proměnlivá úroková sazba se obecně vyplatí v době, kdy lze očekávat vzestup tržních úrokových sazeb. Důvodem je skutečnost, že v takové situaci není příliš výhodné si "zafixovat" na delší dobu pevnou sazbu. Tímto krokem se klient jen připravuje o stále rostoucí úroky, které by získal volbou variabilní sazby. Právě opačně by střadatel měl postupovat v případě, kdy lze očekávat obecný pokles úrokových sazeb.
Klamná lákadla
Vyhlašované úrokové sazby jsou velmi účinným nástrojem pro banky, jak získat nové peněžní zdroje a samozřejmě i klienty. Pokud banka má tento cíl, není nic jednoduššího, než zvýšit vyhlašovanou úrokovou sazbu u termínovaných účtů. Relativně atraktivní úroková sazba přiláká nové klienty, kteří mají zájem více ukládat. Mnozí z nich si však neuvědomují, že se může jednat jen o klamné lákadlo banky. Jakmile banka svého cíle dosáhne, úrokovou sazbu sníží na běžnější úroveň. V ten moment již záleží jen na klientech samotných, jak na tuto změnu zareagují. Vesměs většina z nich své peněžní prostředky "nepřesune jinam", protože by stejně nezískali vyšší zhodnocení. A to je právě strategie banky.
Jedním takovým peněžním ústavem s vyšší úrokovou sazbou u vkladů, která je ale vyhlašovaná, je ING Bank. Tato banka nabízí klientům vkladový účet s názvem Oranžové konto. Výhodou tohoto konta je v porovnání se srovnatelnými alternativami o něco vyšší úroková sazba. Ta dnes činí dvě procenta. Oranžové konto má povahu spořícího účtu bez výpovědní lhůty, kdy klient neplatí nic za jeho vedení a bezplatně získá i čtvrtletní výpis. Vklad je přitom standardně pojištěn v souladu se zákonem o bankách č. 21/1992 Sb. "Snahou banky bude nadále zachovat všechny výhody spojené s tímto kontem. Jedna z nich, úroková sazba, je ale závislá na úpravách klíčových sazeb České národní banky," konstatuje Jitka Veselá, tisková mluvčí ING Czech Republic. Mnohé klienty, kteří si zcela neuvědomí dosah proměnlivé sazby, však tato skutečnost může nepříjemně překvapit. Většina těchto lidí sleduje hlavně úroky, které získají. Pokud vložili své prostředky na Oranžové konto v průběhu dubna 2002, zlákala je úroková sazba ve výši 3,5 procenta. Dnes se výnos zeštíhlil jen na procenta dvě. Nutno dodat, že i po snížení úrokové sazby patří Oranžové konto dnes mezi nejlépe úročené spořící účty.
Termínované vklady raději jen krátkodobě
Při pohledu na výše úrokových sazeb u termínovaných vkladů si střadatelé musí položit jednu základní otázku. Vyplatí se ještě vůbec tuto alternativu využívat? Odpověď možná někoho překvapí, ale ano. Termínované vklady mají stále svůj význam, a to i přes více než symbolické úroky. Například v pásmu do 50 tisíc korun dnes klient nezíská ani dvě procenta ročně (po zdanění). V této souvislosti proto nelze doporučit termínovaný vklad jako dlouhodobý instrument. Svoje uplatnění však termínovaný vklad nachází jako krátkodobá alternativa. Má-li klient na několik dní volnou hotovost, je lepší, aby získal alespoň malé úroky, než žádné. V těchto případech do výhodnosti a nevýhodnosti termínovaných účtů promlouvají především časové náklady, které jsou s nimi spojené. Pokud klient využívá některou ze služeb přímého bankovnictví, neměl by mít v zásadě problém. Veškeré přesuny peněz mezi běžným a termínovaným účtem může provádět prostřednictvím počítače napojeného na internet, či telefonu. Za této situace se termínované vklady vyplatí. Pokud by bylo nutné kvůli termínovanému vkladu osobně zajít do banky, situace je jiná.
Využívá-li někdo termínovaný vklad jako hlavní investiční instrument, kde nechává peníze ležet delší dobu, sám se okrádá. V dlouhodobém horizontu se nabízí celá řada jiných možností, které jsou výnosnější a přitom i relativně bezpečné. Klienti by rozhodně neměli zapomínat na podílové fondy, které se nabízejí nejvíce. Jsou samozřejmě více i méně rizikové fondy. Obecně platí, že s rostoucím rizikem se zvyšuje i potenciální možný výnos. Na druhou stranu roste i riziko ztráty.
Před každým krokem by klient měl velmi dobře zvážit výhody a nevýhody určité investiční možnosti. Nejhorším počinem je jen samotné sledování výnosů. V takovém případě může klient podlehnout klamným lákadlům, kde jsou výhody jen dočasné. Pokud kvůli takové alternativě navíc i zruší některé jiné vklady, může ve finále i prodělat. U nakládání s penězi je rozvaha vždy na místě.

Srovnání fixních a vyhlašovaných úrokových sazeb termínovaných vkladů u vybraných bank
Aktuální sazby
Banka Vklad na 3 M Vklad na 6M Vklad na rok
ČSOB (fixní) 0,85 % 0,90 % 1,00 %
ČSOB (var.) 0,85 % 0,90 % 1,00 %
ČS (fixní) 1,20 % 1,45 % 1,60 %
ČS (var.) 1,30 % 1,40 % 1,60 %
Sazby v srpnu 2001
Banka Vklad na 3 M Vklad na 6M Vklad na rok
ČSOB (fixní) 2,65 % 2,55 % 2,5 %
ČSOB (var.) 2,75 % 2,65 % 2,6 %
ČS (fixní) 2,60 % 2,80 % 3,00 %
ČS (var.) 2,60 % 2,70 % 2,90 %
Vklad je uvažován v pásmu do 50 tisíc korun, 3M - tři měsíce, 6M - šest měsíců

Co je fixní a variabilní úroková sazba?
Fixní úroková sazba: je neměnná sazba po celou dobu trvání vkladu Pro drobného střadatele je výhodná v době, kdy úrokové sazby v bankovním sektoru klesají.
Variabilní úroková sazba: úroková sazba termínovaného vkladu je vázána na určitou sazbu. To znamená, že může být vázána například na základní sazbu banky, diskontní sazbu centrální banky, tržní referenční sazbu. Variabilní úroková sazba u termínovaných vkladů se tak mění podle sazeb, na kterou je vázána.
Pro drobného střadatele je výhodná v době, kdy úrokové sazby v bankovním sektoru rostou.
Termínované vklady s pevnou lhůtou: drobný střadatel má své peníze deponovány v bance na předem sjednanou dobu (týden, měsíc, rok).
Termínované vklady s výpovědní lhůtou: drobný střadatel, který má své peníze uloženy v bance, je může vybrat až po uplynutí předem sjednané výpovědní lhůty.

Doba úročení banka EUR USD GBP*
1 měsíc Česká spořitelna 1,83 0,68 2,17
Komerční banka 1,86 0,69 2,28
ČSOB 1,89 0,63 2,46
Živnostenská banka 1,47 0,25 2,25
6 měsíců Česká spořitelna 2,00 0,81 2,55
Komerční banka 1,96 0,73 2,46
ČSOB 1,93 0,65 2,55
Živnostenská banka 1,54 0,24 2,31
1 rok Česká spořitelna 2,17 1,02 2,89
Komerční banka 2,08 0,91 2,69
ČSOB 2,00 0,77 2,69
Živnostenská banka 1,62 0,37 2,45
Výše vkladu: 1000 až 9999 USD či ekvivalent volně směnitelné měny, uvedené roční procentní sazby jsou po zdanění. * Komerční banka termínované účty v GBP standardně nenabízí.