Středoevropští premiéři hledali pomoc ze strukturálních fondů EU

www.ihned.cz/sladek
/OD NAŠEHO zvláštního ZPRAVODAJE/
Německý kancléř Gerhard Schröder včera v Berlíně s premiéry středoevropských zemí, postižených katastrofálními povodněmi a předsedou Evropské komise Romanem Prodim hledal způsoby k náhradě záplavových škod. Účet na nápravu zničené infrastruktury a obnovu krajiny se zdá být vysoký.
Například saská zemská vláda hodnotila neoficiálně škody na 5 miliard eur, rakouská vláda zatím uvedla první předběžnou cifru 2 miliardy. Gerhard Schröder uvedl, že během včerejší schůzky, které se zúčastnil rovněž český premiér Vladimír Špidla a ministr zahraničí Cyril Svoboda, hledali politici prostředky především ze strukturálních fondů Evropské unie. Jiné zdroje se podle něj nabízejí ze zvláštních fondů vytvořených pro podobné katastrofy do budoucna, některé lze nalézt i v rámci rozvojových projektů.
Schröder rozdělil prostředky do dvou kategorií: jednak na přímou bezprostřední pomoc do postižených regionů, dále na pomoc, která musí dlouhodobě směřovat na obnovu zničené krajiny. "Pan předseda Prodi již měl možnost udělat si obrázek o rozsahu katastrofy," podotkl Schröder. Komisař Prodi uvedl, že zatím není možno zmiňovat konkrétní sumy.
"Tato reakce Evropské komise byla skutečně pružná," řekl rakouský kancléř Wolfgang Schüssel a dodal, že podobná spolupráce by mohla fungovat i do budoucna. Jeho země již zareagovala na povodňovou katastrofu úvahami na zrušení náročných výdajů na evropský letoun Eurofighter a zavázala se nepřikročit příští rok k plánovanému snížení daní.
Za velké povzbuzení pro kandidátské země považoval schůzku předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda i český premiér Vladimír Špidla. "Síla té obrovské povodně rozpouští hranice mezi Evropskou unií a přistupujícími státy," řekl Špidla. Návrhy, které včera s ostatními premiéry diskutoval, podle něj ještě vyžadují podstatnou práci. "Základní myšlenka je ale jasná," řekl Špidla. "Jsou tu proto, aby se uskutečnily."
Včerejší schůzka v Berlíně se uskutečnila v situaci, kdy i hostitelské Německo samotné hledá jen složitě prostředky na odstranění škod.
Pro Německo se podle pozorovatelů nabízí jistá forma úlev tím, že by Brusel hleděl jistý čas tolerantně na případné překročení rozpočtového deficitu. Tento ukazatel přitom sleduje Evropská unie jinak bedlivě.
Šéf evropské komise Prodi ovšem odmítl podobné hlasy zatím komentovat. "Rozpočtová kritéria stojí mimo současnou diskusi," řekl Prodi.
Předseda EK osobně v Sasku navštívil místa postižená povodněmi. Sasští představitelé ho upozorňovali, že v bývalém východním Německu jsou škody o to větší, že veškerá infrastruktura byla vybudována nově, v rámci rekonstrukce bývalé NDR. "Nyní tato rekonstrukce začne v podstatě nanovo," domnívá se německý kancléř Gerhard Schröder.
K jednání středoevropských premiérů zazněl vstřícný hlas i z Paříže. Prezident Jacques Chirac ujistil německé partnery, že Paříž má pro potřeby postižených oblastí porozumění. "Německo může počítat s tím, že Francie podpoří snahu Unie hledat prostředky v rámci EU," řekl Chirac.