Lidé chodili v červenci více do kina

Aleš Danielis
Praha, 9. 8. 2002
Vyrovnávání sezónních výkyvů v návštěvnosti kin pokračuje. Jde o trend, který trvá poslední dva roky. To se odrazilo i ve výsledcích biografů za letošní červenec. Zatímco dříve byl prázdninový čas vyhrazen hlavně letním kinům a celkové výsledky klesaly s jejich ústupem ze slávy, dnes už není problém najít kino s klimatizací, kam je příjemné ukrýt se před letním horkem.
Není náhodou, že významný vliv na tento trend mají právě multikina. Na zlepšující se výsledky kin v letním období začínají reagovat i distributoři, kteří se již nebojí vydat v létě komerčně silný film.
Ve srovnání s červencem 2001 stoupla návštěvnost sledovaných kin o 23 % a tržby dokonce o 42 %. V Praze stoupla návštěvnost výrazněji o 26 %, zatímco tržby o 35 %. V Brně kopíroval nárůst počtu diváků celostátní průměr 23 % a v pokladnách přibylo "jen" 33 % tržeb. Úroveň vstupného v Praze a Brně stoupá pomaleji hlavně proto, že již v minulých letech se vlivem multikin dostalo vstupné na vyšší úroveň než v ostatních městech, takže zde pro další výrazný nárůst není prostor. Celkový nárůst tržeb byl v červenci zejména pod vlivem středních měst, kde jsou multikina novinkou. Pro zajímavost nárůst tržeb v Ostravě ve srovnání s minulým červencem přesáhl čtyřnásobek!
V červenci 2002 mělo distribuční premiéru stejně jako v červnu 11 nových filmů. Navíc přibyla prostřednictvím Národního filmového archívu do fondu filmových klubů Božská komedie. Fond filmů, které využívají filmové kluby a artkina se od 1. července rozdělil na dvě části. Asociace českých filmových klubů, která do konce června využívala distribuci Národního filmového archívu se osamostatnila a vytváří vlastní distribuční síť. Do víkendových TOP 10, které pravidelně publikují Hospodářské noviny, se z jedenácti distribučních premiér dostalo devět filmů. Těsně na 11. místě zůstal Ptačí svět a 16. místo bylo vrcholem pro Ráno v Benátkách.
V čele červencového žebříčku jednoznačně dominuje druhý díl Mužů v černém, při svém startu překonal Spider-mana i Star Wars a zařadil se na třetí místo letošních tabulek za Pána prstenů, a Harryho Pottera. Velmi dobré výsledky však zaznamenal i Blade II s více než dvěma milióny na druhém místě a třetí komedie 40 dní a 40 nocí, která překonala hranici miliónů korun tržeb za víkend. Slušné výsledky zaznamenaly i milostné drama Nevěrná, thriller Vzorec pro vraždu, válečné drama Kód Navajo a Svět podle Prota. Pod půl miliónem startovala Nevěsta přes internet a těsně se do Top 10 při startu dostalo i francouzské Vosí hnízdo.
Premiérám nejlépe sekundovaly zfilmované comicsy Spider-man a Asterix a Obelix, které se jako jediné z repríz udržely v Top 10 po celý měsíc. Za pozornost stojí ještě návrat Roku ďábla do první desítky díky hlavní ceně Karlovarského filmového festivalu.
V srpnu lze předpokládat udržení poměrně vysoké návštěvnosti kin. Mezi premiérami je několik filmů s nadějnými komerčními vyhlídkami, takže se necháme překvapit. Minulý srpen stále ještě kinům vládl Tmavomodrý svět a Mumie se vrací. Nejúspěšnější premiérou byl Deník Bridget Jonesové. Letos přichází Hugh Grant s návodem Jak na věc a v záloze má silnou sbírku červencových premiér.
Autor je ředitelem společnosti Bontonfilm