Praha, 8. 8. 2002 (Jan Marek, www.ihned.cz/marek)

Poprvé v České republice se dva multiplexy kin dostávají do situace, která byla dosud nevídaná. Budovy, ve kterých se kinosály společností Ster Century a Village Cinemas nacházejí, jsou od sebe přes ulici.

Ve světě je model velkých bulvárů, na kterých je celá řada zábavních center včetně kin a obchodů doslova namačkána vedle sebe v jedné ulici, zcela běžným jevem. Podíváme-li se na uvedený příklad na pražském Andělu, nabízí se otázka, s jakými zbraněmi hodlají obě společnosti vyrazit do boje o zákazníka.

Multiplexy si vychovaly náročného diváka

Multiplexy nechtějí snižovat vstupné, proto se stále více snaží náročnému divákovi nabídnout něco navíc.

Village Cinemas přichází s odvážným projektem Gold Class, který se sice tváří luxusně, ale je určen pro širokou veřejnost. Návštěvník ale musí být ochoten zaplatit za lístek bezmála 300 korun. Za tuto sumu dostane pohodlí a pocit luxusu. Místo obvyklého foyeru s pokladnami luxusní bar, v němž se vedle jídla prodávají i destiláty. Servíruje se i během filmu, kdy divák sedí ve velkých a pohodlných křeslech. Těch je v celém sále po dvanácti párech. Intimita a pocit výjimečnosti je zaručen.

Multiplexy ale chtějí získat také diváka, který zatím chodí do nezávislých kin.Village Cinemas chce v několika sálech hrát evropské a nezávislé filmy.

V menších městech už multikina likvidují malé

Přes určitý standard si ale divák stále vybírá podle základních kritérií. Na tloušťku koberce si již zvykl, naopak vysoké nároky zůstávají u velikosti plátna či pohodlí sedaček. Markantní rozdíly v těchto případech u Village Cinemas v porovnání se Ster Century v podstatě nejsou.

Přestože návštěvnost a tržby kin za poslední měsíce v porovnání s rokem 2001 klesají, nemá to vliv na stavbu nových komplexů. Petr Kouřil z Village Cinemas zdůrazňuje, že krátkodobé výsledky nejsou podstatné. Podléhají totiž vlivům jako je aktuální nabídka filmů. "Jen z údajů za několik let lze vycházet a zde je trend jasný - tržby i návštěvnost stoupají," říká Kouřil.

To potvrzuje i výkonný ředitel CineStar Jan Bradáč. "Výrazný nárůst co do návštěvnosti i tržeb se objevuje hlavně ve městech, kde jsou multiplexy," dodává.

Otevírání stále nových komplexů zřejmě povede v menších městech k likvidaci jednosálových kin, což už se na některých místech děje. Podle Bradáče tyto kina nepřežijí, budou-li kopírovat program multikin. Jejich šance na záchranu jsou podle něj v odlišné dramaturgii. Přesto šance kin v menších městech nevidí "růžově".

Multiplexy v ČR

Ster Century - Praha (3 komplexy), Brno (2)

Village Cinemas - Praha (2), CineStar, České Budějovice (1), Hradec Králové (1), Ostrava (1)

Kino 2005 - Praha (1)

Kolik lidé utratili v kinech

Hrubé tržby kin za půl roku 489 635 292 Kč

Z toho mutikina 287 733 366 Kč

Návštěvnost kin za půl roku 5 601 809 diváků

Z toho multikina 2 444 266 diváků

Zdroj: Unie filmových distributorů

Související