Jiří Sládek - www.ihned.cz/sladek

Brusel/Praha, 8. 8. 002

Evropská populace stárne: Ubývá mateřských škol, domovy pro seniory praskají ve švech. Důchodový systém se propadá do deficitu.

Nové studie citované britským týdeníkem Economist upozorňují, že pro evropské země představuje tento vývoj časovanou bombu, která může vyvolat značné problémy v rozvoji jejich ekonomik.

Sedm desetin německých důchodů je založeno na vzorci, který má kořeny ještě v předminulém století. Zbytek čerpá zdroje ze soukromého připojištění.

Na každého penzistu nyní připadají v Německu podle statistik téměř tři další lidé v produktivním věku. Za třicet let však počet seniorů vzroste na dvojnásobek.

"Demografický vývoj je zřejmý a jakékoli naděje na zázračný obrat jsou bezpředmětné," řekl agentuře Reuters Norbert Walter, hlavní ekonom Deutsche Bank.

Přetížený důchodový systém již nemá z čeho brát.

Evropské země jen těžce hledají nové zdroje při plánování rozpočtů, plánují reformy trhu práce, hledají opominuté skuliny ve státních příjmech a nelibě sledují, jak se zvyšuje průměrná zadluženost na jednoho obyvatele.

"Potřebujeme buď dramaticky snížit výhody poskytované starým lidem, nebo upravit časové rozpětí, po které budeme tyto výhody poskytovat," míní Norbert Walter.

Evropské vlády si vážnost situace uvědomují. Většina z nich pracuje na zásadní reformě penzijního systému. Změnu slibuje nový francouzský kabinet, vzešlý z červnových voleb, podobné zadání očekává na podzim i příští německou vládu.

Pro razantní zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu se na svém březnovém summitu v Barceloně vyjádřila také Evropská unie. Některé z evropských zemí se soustředí především na soukromý sektor. Uznávají, že je třeba od základů změnit systém, z něhož jsou penze financovány.

Ve stále větší míře se přesouvá odpovědnost za financování důchodů ze státu na jednotlivce či na zaměstnavatele.

"Tento systém získá velice brzy na síle a objemu," řekl listu International Herald Tribune Mark Tinker, analytik londýnské pobočky Commerzbank.

Tyto výzvy míří i na kandidátské země včetně České republiky. "Proces stárnutí české populace je vážný, na penzijní reformu zbývá maximálně pět let času," prohlásil nedávno Igor Tomeš, konzultant Světové banky.

Problémy s penzijní reformou