Skupina Morcheeba, která vznikla zhruba před sedmi lety v anglickém Doveru, se vzpírá jednoznačnému žánrovému zařazení. Přesto lze v její hudbě nalézt rysy, jež jsou shodné s dalšími slavnými projekty z britských ostrovů. Dají-li se vedle sebe jména jako Morcheeba, Tricky, Portishead nebo Massive Attack, pojítko je zřejmé – trip hop. 

Poprvé byl tento termín použit v první polovině 90. let. Označovala se jím relativně pomalá hudba mající často atmosférou blízko k jazzu a funky, která je protkána elektronickými samply a podmanivým pěveckým projevem. Nikoliv nadarmo se trip hop přibližuje přídavným jménem "melancholický".

Za příkladné pro tento žánr bývá označováno album Blue Lines skupiny Massive Attack, která měla (a stále ještě má) početné příznivce i v České republice. I na komerčních rádiích se o několik let později stala relativně velkým hitem skladba Great Blondino švédského Stakka Bo. K dokonalému spojení akustických nástrojů a elektronické hudby, což je další z rysů trip hopu, došlo na albu skupiny Portishead Dummy.

Od roku 1994, kdy nahrávka Dummy vyšla, se o trip hop "otřelo" i několik tuzemských hudebníků. Vedle specializovaných DJ's lze jmenovat namátkou zpěvačku Moniku Načevu. Trip hop, ale například i prvky world music, lze vystopovat i v produkci kosmopolitního projektu Hypnotix. (jh)