Praha, 2. 8. 2002 (Radek Šalanda, www.ihned.cz/salanda)
Nedávné snížení klíčových sazeb České národní banky udělalo největší radost lidem, kteří uvažují o čerpání úvěru. Mezi takové klienty patří i žadatelé o hypoteční úvěr, kde řada bankovních domů již snížila svoje minimální sazby u tohoto typu úvěru. Ačkoliv tato procentní minima jsou pro klienty velmi atraktivní, ne vždy je možné na ně dosáhnout. Ve většině případů je skutečná sazba, kterou klient u hypotéky získá, vyšší.
U hypotečních úvěrů je více než kde jinde znát každé byť i nepatrné snížení úrokových sazeb. Důvodem jsou poměrně vyšší částky, které si klienti na rozdíl od jiných typů úvěrů půjčují. Pokud hypoteční banka sníží sazbu jen o několik desetin procent, pro zájemce o hypotéku převyšující milión korun to znamená úsporu v řádu několika set korun měsíčně. Žadatele o hypoteční úvěr musí proto velmi zajímat, v jakých případech je možné u banky získat minimální sazbu. Právě tu totiž hypoteční banky nejčastěji uvádějí.
"Podmínky, které musí klient splnit, aby získal minimální sazbu u hypotečního úvěru, není možné obecně specifikovat. Úroková sazba je nastavována na základě individuálního zhodnocení každého klienta a je závislá na mnoha kritériích, která zůstávají žadateli utajena," konstatuje Jan Sadil, člen představenstva Českomoravské hypoteční banky. Ostatní hypoteční banky mají pro případ minimální sazby víceméně srovnatelné podmínky. Obecně se výše nabídnuté sazby klientovi odvíjí především podle bonity žadatele a také částky hypotečního úvěru. Konkrétní parametry většina bankovních ústavů pečlivě tají.
Pokud se tedy klient zajímá o nákladovost hypotečních úvěrů z hlediska úrokových sazeb, měl by vedle minimálních sazeb sledovat i průměrné. Teprve z těchto dvou ukazatelů je možné si udělat věrohodnější obrázek, jak drahé hypoteční úvěry banka poskytuje. Kupříkladu průměrná sazba hypoték za celé první pololetí dosahuje podle Libora Ostatka, manažera hypoték v GE Capital Bank, hodnoty 7,1 procenta.
Nejlépe v případě průměrné sazby vychází Česká spořitelna. Důvodem je její dotovaný program TOP Bydlení, v rámci kterého získá každý klient sazbu ve výši 5,9 %. Tento úrok je zároveň udáván i jako minimum při fixaci na dobu pěti let. S touto zvýhodněnou sazbou si klient může půjčit až dva milióny korun na pořízení nového bytu a tři milióny Kč na rodinný dům. Nad rámec těchto limitů je úroková sazba již vyšší.