Olga Skalková, Radek Šalanda - www.ihned.cz/autori

Praha, 29. 7. 2002

Snížení sazeb hypotečních úvěrů až o půl procentního bodu, které po rozhodnutí centrální banky z minulého čtvrtka předpovídali mnozí ekonomové, se stává realitou. Jako první přistoupila k tomuto kroku GE Capital Bank, která ode dneška klientům nyní nabízí hypotéku za sazbu už od 5,59 procenta ročně. "Sazbu snižujeme o půl procentního bodu," informoval včera náš list mluvčí banky Jan Hainz.

Na podobný krok se dnes chystají také další banky, i když zatím první signály svědčí o tom, že nebudou tak razantní jako GE Capital Bank.

"Klientům HVB Bank se ode dneška zlevní hypotéky o desetinu procentního bodu," řekla Jana Jankovcová z oddělení externí komunikace banky. Ke změně přistoupí rovněž Živnostenská banka, její mluvčí Karel Ježek zatím výraznější pokles sazeb u hypotečních úvěrů nepředpokládá. Česká spořitelna, která je v hypotékách od loňského roku lídrem trhu, chystá zlevnění hypoték během tohoto týden. "Zatím nemůžeme sdělit, o jak velký posun dolů půjde. Snížení sazeb centrální banky jsme očekávali. Úrok na hypotéky v rámci programu Top bydlení, který je určený na úvěry do jednoho miliónu korun na pořízení bytu a do jednoho a půl miliónu na koupi rodinného domku, jsme před měsícem snížili na 5,9 procenta," připomněla Věra Čarná z tiskového oddělení spořitelny.

Politika jednotlivých bank ve zlevňování hypoték je tentokrát pružnější než při posledních sníženích sazeb centrální banky, její razance se podle odborníků odvine hlavně od kroků konkurence. Před posledním zásahem centrální banky totiž domácí hypoteční banky shodně prohlašovaly, že výrazný prostor pro další snížení sazeb už není. Ekonomové však s nimi nesouhlasí a shodují se, že sazby hypoték by mohly nyní klesnout na úroveň 5,5 až pěti procent. "Ještě únosnou míru pro banky vidím někde okolo 2-2,5 procentního bodu nad úroveň repo sazby, která je nyní tři procenta," uvedl Jozef Kovalovský z ČSOB. Makroanalytička České spořitelny Helena Horská předpokládá, že snížení sazeb z hypotečních úvěrů se bude pohybovat na úrovni 0,2 až 0,4 procenta. "Výsledná úroveň hypotečních sazeb se tak výrazně přiblíží spodní hranici, na kterou mohou sazby z hypotečních úvěrů poklesnout," uvedla Horská.

"Po posledním snížení sazeb ČNB by se mohly sazby u hypoték posunout až na 5,5 procenta. Výraznější pokles prozatím není příliš pravděpodobný. Pokud se naplní scénář centrální banky, počítající s dalším snížením klíčových úrokových sazeb, mohly by se o několik desetin procentního bodu snížit i sazby hypoték," řekl David Marek z Patria Finance. "Velký prostor dalších snížení pak už není, hypotéky jsou totiž u nás levnější než ve Spojených státech," dodal Pavel Kohout, analytik PPF.

Radost z dostupnějších hypoték mohou zájemcům kalit zhoršené vyhlídky na státní podporu. "Pokud bude současný systém zachovaný, státní finanční podpora na nové bydlení by v příštím roce mohla zaniknout," upozornil Hainz z GE Capital Bank. Ta letos představuje jedno procento ročního úroku.

<b>Výše měsíčních splátek u hypotečního úvěru ve výši 1 miliónu korun</b>

Splatnost

15 let

20 let

Bez státní podpory

8547 Kč

7280 Kč

Se státní podporou

8119 Kč

6824 Kč

Úroková sazba je uvažována ve výši 6,2 %, výpočet je pouze orientační a vychází z kalkulace Českomoravské hypoteční banky.

Pramen: ČMHB

<b>Státní podpora může vymizet</b>

Vlivem zlevňování hypotečních úvěrů může dojít zároveň k úplnému zrušení stávající státní podpory na pořízení nového bydlení. Její výše nyní dosahuje jednoho procentního bodu. Příčinou je vládní nařízení, kde se výše státní podpory odvíjí od průměrné sazby u hypotečních úvěrů. Poklesne-li tato sazba pod hranici 7 procent, státní podpora zanikne. V současné době se výše této sazby pohybuje na hranici 7,5 procenta. "Průměrná sazba u hypotečních úvěrů má klesající tendenci, a není tudíž možné vyloučit její snížení pod hranici sedmi procent," řekl Jan Sadil, člen představenstva Českomoravské hypoteční banky. Není proto možné vyloučit, že klient zaplatí za levnější hypoteční úvěr (bez státní podpory) více, než by platil v případě vyšší sazby, ale se státní podporou. To se odvíjí od skutečnosti, že zlevnění hypotečních úvěrů bude méně razantní než případné zrušení státní podpory. Státní podpora by ale do konce roku měla zůstat ještě zachována.

(šal)

Související