Přes doporučení klientům, aby v zahraničí co nejvíce využívali platební karty, se ne vždy tato varianta utrácení poplatkově vyplatí.

Radek Šalanda

www.ihned.cz/salanda

Praha, 23. 7. 2002

Jaký je přepočtový kurs?

Platební karta by dnes měla být součástí výbavy na každou zahraniční cestu. Její držitel ocení vysoký komfort i bezpečnost, kdy není nutné s sebou do ciziny vozit tolik valut. Banky svým klientům tuto variantu hojně doporučují, neboť jim za bezhotovostní transakce po celém světě neúčtují žádné poplatky. Držitelé karet tak vesele v zahraničí nakupují a až jim přijde výpis z účtu, někdy se nestačí divit, v jakém kursu je částka transakce zúčtována. Přitom by nejhorší (pro klienta nejnevýhodnější) variantou měla být deviza-prodej. Po přepočítání lze ale zjistit, že použitý kurs je mnohdy zcela jiný, než jaký by v daný den měla banka použít.

Celý problém se odvíjí od toho, v jaké zemi klient nakupuje, jaký typ platební karty využívá a jaká banka mu kartu vydala. Pokud dva klienti stejné banky si ve stejný okamžik koupí například v Austrálii stejný suvenýr, ale jeden platí kartou Visa a druhý využije MasterCard, je téměř jisté, že každému z nich je následně z účtu stržena jiná částka v korunách. Za vše totiž mohou zúčtovací měny transakce, které se mohou lišit od měny příslušné země. Zmíněný nákup v Austrálii je nejdříve přepočítán do zúčtovací měny (nejčastěji USD nebo EUR) a pak následně do českých korun. Problém vzniká právě v použitém kursu mezi australskou a zúčtovací měnou (kurs asociace Visa International, nebo MasterCard Europe). Výsledkem může být pro klienta velmi nevýhodný přepočet. Může dokonce nastat i případ, kdy je výhodnější raději zajít ještě v Česku do směnárny, nakoupit valuty, zaplatit poplatek za výměnu a v cizině platit jen hotově.

"Všechny transakce platební kartou v zahraničí jsou převedeny na zúčtovací měnu, kterou si volí sama vydavatelská banka z nabídky zúčtovací banky (některá z mezinárodně uznávaných měn). Je-li zvolená zúčtovací měna vydavatele karty jiná než transakční měna (v dané zemi), je využit tzv. fixing MasterCard na přepočet. Následně je pak částka v zúčtovací měně přepočítána do českých korun," vysvětluje Aleš Ondrůj z agentury Ogilvy Public Relations, která v České republice mediálně zastupuje společnost MasterCard Europe.

To, že banky mají volnost v podobě volby zúčtovací měny, potvrdil i Miloslav Kozler, manažer asociace Visa International. "Banky si samy volí parametry pro každou kartu Visa, kterou vydávají. Mohou si vybrat určité nastavení pro karty Visa Classic a úplně jiné pro karty Visa Electron. Nastavení se samozřejmě může v obou případech shodovat," dodává Kozler.

Zúčtovací měny bank

Důsledkem toho všeho je poměrně velký zmatek, který panuje v porovnávání zúčtování mezinárodních transakcí u jednotlivých bank. Kupříkladu u České spořitelny je zúčtovací měnou u karet VISA americký dolar, v případě asociace MasterCard Europe se jedná o britské libry. Naproti tomu Komerční banka v obou případech zvolila euro. Výjimečné nejsou ani případy, kdy se zúčtovací měna u jednoho typu karet mění podle místa (země), kde s kartou klient platí. S tím se setkají například klienti Raiffeisenbank, kteří jsou držitelé karet od asociace MasterCard Europe. Podobnému dělení jsou vystaveni také držitelé MasterCard v ČSOB i HVB Czech Republic.

To, že banka deklaruje klientovi, že mezinárodní transakce bude zúčtovávat v kursu deviza-prodej (nejčastěji), je jen část pravdy. Bankovní dům klienta sice takový kurs v přepočtu použije, ale výsledek na účtu držitele karty je v mnoha případech úplně jiný. Výsledný přepočet s jistotou odpovídá bankovnímu kursu deviza-prodej v podstatě jen v případě, kdy transakční měna odpovídá měně zúčtovací. V ostatních případech klientovi nezbývá, než doufat, že mezinárodní kartová asociace nepoužije pro něj příliš nevýhodný kurs.

Zúčtovací měny a přepočítací kurs pro mezinárodní transakce u vybraných bank

Banka

Karta Visa

Karta MasterCard

Přepočítací kurs

Česká spořitelna

USD

GBP

deviza prodej*

Komerční banka

EUR

EUR

deviza prodej

ČSOB

USD

EUR/USD**

deviza prodej

HVB Czech Republic

USD

EUR/USD**

deviza prodej

Pramen: banky

Související