Komisař Fischler hájil svůj reformní projekt

Francie a Rakousko napadly návrh, podle něhož by se měl podstatně změnit způsob rozdělování zemědělských dotací.

Adam Černý
www.ihned/cerny

Praha/Brusel, 16. 7. 2002
Reforma komisaře Franze Fischlera - která má omezit podporu velkovýrobě, zvýšit pomoc menším farmám a lépe chránit životní prostředí - se při prvním oficiálním projednávání mezi členy patnáctky setkala s ostrou kritikou.
Nespokojena byla zvláště Francie, která z dotací na společnou agrární politiku získává největší podíl. "V návrzích připravených komisí je mnoho špatného," řekl francouzský ministr zemědělství Hervé Gaymard ještě před zahájením včerejší schůzky. Tyto výhrady podpořil i jeho rakouský kolega Wilhelm Molterer.
Čtyřicet miliard eur, které spotřebuje každoročně zemědělská politika unie, představuje takřka polovinu rozpočtu EU. Komisař Fischler vysvětloval nezbytnost reformy agrárních výdajů dvěma důvody. Zdůrazňoval potřebu unie připravit se na přijetí nových členů ze střední a východní Evropy a na chystaná jednání v rámci Světové obchodní organizace, jejíž členské země mají diskutovat o liberalizaci obchodu a o snižování dotací.
Francouzský a rakouský ministr namítali, že není vhodné spojovat diskuse o reformě zemědělské politiky s rozšířením EU. "Míchat tyto dvě věci dohromady je špatná strategie," řekl Gaymard.
Předchozí reformní pokusy, naposledy při vrcholné schůzce unie na jaře 1999 v Berlíně, ztroskotaly na odporu Francie. Ta ve svém postoji může počítat s podporou jihoevropských zemí a Irska
Německá vláda, která do pokladny EU přispívá nejvíce, Fischlerovy návrhy přivítala. Kancléř Gerhard Schröder, kterého v září čekají parlamentní volby, však vyslovil obavu, že omezení dotací velkým farmám na 300 tisíc eur ročně by poškodilo zemědělce v takzvaných nových spolkových zemích na východě země. Podobnou podporu Fischlerově reformě vyjádřila Británie, která nákladné agrární dotace kritizuje již delší dobu.
O snížení zemědělských výdajů usilují i Švédsko a Nizozemsko, které do společné pokladny více dávají, než z ní získávají. "Čistí přispěvatelé jako Německo věří, že suma peněz na společnou zemědělskou politiku se musí snížit," řekla deníku Le Soir belgická ministryně zemědělství Annemie Neytsová.
Pondělní schůzka patnácti resortních ministrů je začátkem delší diskusní série. O tom, jak bude vypadat finanční podpora zemědělství příštích nových členů Evropské unie, se má jednat v listopadu na zvláštní vrcholné schůzce EU. Komisař Fischler doufá, že konečné dohody by mohlo být dosaženo na jaře příštího roku.
Debata o financování zemědělství se týká i zemí usilujících o vstup do unie. S dosavadními návrhy Bruselu vyslovily většinou nespokojenost. Komisař odpovědný za rozšíření Günter Verheugen včera při své návštěvě v Budapešti varoval, že vzhledem k omezenému manévrovacímu prostoru unie by nebylo šťastné, kdyby si kandidátské země dělaly příliš velké naděje, že by se nynější návrhy mohly podstatně změnit.