Euro čeká zkouška důvěryhodnosti

Dohoda, která má zajistit finanční disciplínu zemí, jež zavedly společnou evropskou měnu, bude podrobena revizi. O její podobě jednají ministři financí zemí používajících euro.
Adam Černý
www.ihned/cerny
Praha/Brusel, 12. 7. 2002
Většina zemí eurozóny skončí tento rok s vyrovnaným nebo přebytkovým rozpočtem. Výjimkou budou tři velké státy, Německo, Francie a Itálie. K dodržení rozpočtové disciplíny se přitom zavázaly všechny vlády, které se rozhodly zavést společnou měnu. Evropská komise tento týden přiznala, že v této oblasti nemá vymáhací pravomoci.
Členové eurozóny by mohli nedodržováním vlastních závazků ohrozit budoucnost společné měny. Komisař Pedro Solbes již před včera zahájeným dvoudenním zasedáním ministrů financí Evropské unie navrhl, že pravidla pro omezování rozpočtových deficitů budou podrobena revizi. Podle agentury Reuters je cílem zavést do pravidel pružnost a podpořit hospodářský růst. Komise by napříště při posuzování jednotlivých zemí měla více brát v úvahu průběh hospodářského cyklu a dopad vnějších ekonomických šoků.
Pedro Solbes navrhuje, aby se napříště více rozlišovalo. Země, které budou dodržovat rozpočtovou a daňovou displínu, by měly mít více volnosti, pod podmínkou, že výdaje budou použity na podporu hospodářského růstu, penzijní reformy či na zlepšení trhu práce.
V minulých pěti letech se finanční disciplínu dařilo dodržovat všem zemím eurozóny. Napětí mezi Komisí a některými členskými zeměmi vzniklo poprvé na začátku letošního roku, když se ukázalo, že podíl tří procent rozpočtového deficitu na hrubém národním důchodu by mohlo překročit Německo. Berlín se vyhnul sankci až poté, co se zavázal k brzké nápravě. Minulý měsíc vyšlo najevo, že jedno z takzvaných maastrichtských kritérií letos nedodrží Francie a Itálie.
Přiznání Evropské komise, že nemá nástroje, jak přimět neukázněné země k nápravě, je důkazem, že nad striktním dodržováním pravidel se začíná prosazovat pragmatičtější přístup národních vlád. K pružnějšímu přístupu se vyslovil jak francouzský ministr financí Francis Mer, tak jeho italský kolega Giulio Tremonti. "Je možné a dokonce vhodné, že během dvou až tří let, až přijde čas, bychom se měli mnohem důkladněji zamyslet nad způsobem, jak je vedena politika sbližování rozpočtových systémů jednotlivých zemí eurozóny." řekl Mer.
Debata o dodržování dohodnutých pravidel může být bouřlivá. Kritický přístup zaujmou zvláště menší země, které v minulých letech musely kvůli dodržení kritérií přijmout tvrdá opatření. "Musíme být konzistentní a respektovat závazky k Paktu stability. Diskuse, jichž jsme svědky, jsou nejen absurdní, ale mohou poškodit důvěru v euro," citovala agentura Reuters španělského ministra financí Cristobala Montora.