AUTOR-DOMICIL: Julie Hrstková

www.ihned.cz/hrstkova

AUTOR-DOMICIL: Praha, 10. 7. 2002

Ještě nikdy od pádu komunismu nerostla inflace tak pomalu, jako v uplynulých čtyřech měsících. Za zboží a služby se v červnu průměrně platilo jen o 1,2 procenta víc než loni touto dobou. A tempo růstu cen se nejen zpomaluje, ve srovnání s květnem ceny dokonce klesly v průměru o 0,3 procenta.

Zlevňuje téměř vše - méně stojí potraviny, oblečení i pohonné hmoty. Jediné, co v červnu mírně podražilo, jsou zájezdy a vstupenky na kulturní akce. Zvýšily se také ceny léků.

Hlavní příčinou nízké inflace je silná koruna, která vůči euru i dolaru roste každým dnem. Také včera překonala další rekord, když se euro krátce prodávalo za 29,04 koruny. "Dovozní ceny propadly v červnu v meziročním srovnání o více než patnáct procent, což inflaci musí ovlivnit. Zejména, když je domácí ekonomika malá a otevřená," říká Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.

Současné tempo růstu cen prospívá spotřebitelům, ekonomice však může dlouhodobě ublížit. Nízké ceny zboží ztíží výběr daní z přidané hodnoty, které pak budou chybět ve státním rozpočtu. Podnikům nízká inflace zhoršuje konkurenceschopnost. Mzdy zaměstnanců totiž reálně rostou, zatímco příjmy z prodeje zboží klesají. Ekonomové varují, že dlouhodobá stagnace cen ve spojení se silným kursem měny přispívá ke zpomalení ekonomického růstu.

Celou situaci by alespoň částečně mohla změnit centrální banka. Všeobecně se očekává, že nejpozději koncem července sníží úrokové sazby, což by mohlo oslabit korunu. V tomto smyslu se nedávno vyjadřoval i její guvernér Zdeněk Tůma. Experti očekávají rovněž intervence proti silné měně. Její oslabení by pomohlo podnikům, růst cen by však ani potom nebyl nijak zásadní.

Reformní země zdolaly inflaci, str. 24 Komentář, str. 11

PODEPSÁNO. Dohodu o vytvoření vlády ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU stvrdili včera oficiálně představitelé všech tří stran. Smlouvu o programu, způsobu komunikace mezi vládními partnery a rozdělení ministerstev podepsala šestice zástupců ve sněmovně, předtím ji na jednání poslaneckých klubů podpořili všichni zákonodárci koaličních stran. Na snímku podepisují dohodu Ivan Pilip (první zprava), Vladimír Špidla, Cyril Svoboda, Stanislav Gross a Milan Šimonovský. Další informace o vládě na str. 2, 4 a 5, komentář na str. 11

FOTO: ČTK

Související