Německé školství upadá, tvrdí nová studie

Jiří Sládek
www.ihned.cz/sladek

Berlín/Praha, 28. 6. 2002
Německý vzdělávací systém byl léta pokládán za model hodný následování. Nejnovější zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tuto představu zásadním způsobem zpochybňuje.
Studie Pisa, která byla zveřejněna tento týden, ukazuje, že některé oblasti v Německu vykazují v tomto směru nejhorší výsledky z celkem 32 hodnocených zemí.
"Fiasko, katastrofa, šok," charakterizoval první reakce internetový server týdeníku Spiegel.
Němci byli přesto do jisté míry na špatnou zvěst připraveni. První výsledky, které již dříve OECD zveřejnila, zařadily německé školy až na 21. místo z 32.
Statistiky, které dokumentují situaci v jednotlivých spolkových zemích, ale přišly pouhé tři měsíce před parlamentními volbami. Studie se tak stala i těžkou municí v předvolební kampani. Blok křesťanských stran CDU/CSU neztrácel mnoho času a pohotově se chopil nabídnuté příležitosti.
Využil faktu, že mezi 14 spolkovými zeměmi (z celkových 16) vyšlo z průzkumu nejlépe Bavorsko, domov kandidáta na úřad kancléře Edmunda Stoibera. Bavorský vzdělávací systém je kvalitní podle všech tří hlavních kritérií, tedy schopnosti čtení, matematiky a vědomostí z oblasti vědy.
O nic hůře si nevedlo ani Bádensko-Württembersko na jihu Německa, kde vládne CDU. Dokonce i východoněmecké spolkové země pod vládou křesťanů, Sasko a Durynsko, vyšly z průzkumu se ctí.
K malé radosti vládnoucích sociálních demokratů (SPD) si nevedla nadprůměrně žádná spolková země, kterou spravuje v současné době levice. Severoněmecký Bremen, kde se střetávají vážné ekonomické a sociální problémy, seznam čtrnácti zemí symbolicky uzavírá.
"Spolkové země, v jejichž čele stojí sociální demokraté, se musejí ptát, co činily špatně v porovnání s Bavorskem," prohlásil kandidát pravice Edmund Stoiber, citovaný listem Financial Times.
Statistiky OECD byly pro něj vítaným příspěvkem předvolební kampaně, ve které pravice kritizuje mimo jiné neuspokojivý model vzdělávacího systému, který podle nich politici SPD zanedbali.
Kabinet Gerharda Schrödera odmítl interpretovat výsledky studie jako své pochybení. "V žádné ze spolkových zemí se nemohou politici pochvalně plácat po ramenou a tvrdit, že není nic potřeba zlepšovat," snažila se německá ministryně školství Edith Bulmahnová relativizovat úspěch tradičních bašt pravice.
Pro současnou vládu však nevyznělo dobře ani postavení německých studentů na mezinárodním poli. Podle průzkumu těsně předstihli Portugalsko, Polsko a Řecko, zaostali však například za Finskem, Jižní Koreou či Kanadou.
Celkově experty znepokojila především chabá schopnost čtení u některých žáků. "Slabé výsledky mělo 23 procent sledovaných žáků. To je na vyspělou zemi nezvykle mnoho," říká Jürgen Baumert, který byl odpovědný za německou část výzkumu Pisa.


Pořadí vybraných států podle úrovně znalostí z oblasti vědy
(Pořadí klesá od nejlepší po nejslabší zemi)
Japonsko
Británie
Bavorsko
Bádensko-Württembersko
průměr zemí OECD
Sasko
Spojené státy
průměr něm. spolkových zemí
Portugalsko
zdroj: Financial Times