Adam Černý
www.ihned/cerny
Praha/ Londýn, 25. 6. 2002
Labouristický kabinet je stále více tlačen vlastním závazkem vyjasnit poměr Británie ke společné evropské měně, kterou již přijalo dvanáct z patnácti členů EU. Premiér Blair loni na jaře, když podruhé vyhrál volby, řekl, že rozhodnutí o vyhlášení referenda padne do dvou let. Na to, aby premiér získal důvěru občanů, nyní zbývá necelých dvanáct měsíců.
Pokud chce vláda vyhrát hlasování o připojení Spojeného království k euru, musí překonat "problém důvěry", řekl televizní stanici BBC ministr pro evropské záležitosti Peter Hain.
Ministr byl nucen připustit, že kabinetu "průměrný volič málo důvěřuje". Důvodem jsou časté výtky tisku, že vláda přehlíží názory veřejnosti a manipuluje s informacemi. "Je to problém, který musíme řešit," přiznal.
Výroky člena kabinetu, který je považován mezi labouristickými osobnostmi za čelného stoupence připojení k euru, se objevily v době, kdy průzkumy veřejného mínění ukazují rostoucí skepsi Britů vůči společné evropské měně. Agentura NOP včera zveřejnila výsledky nejnovějšího šetření, podle kterého je 49 procent poddaných Jeho Veličenstva proti euru, a to i v případě, kdyby ho vláda doporučovala. Pro jeho zavedení se vyslovilo pouze 36 procent dotázaných. V celé Evropské unii podle průzkumu Eurobarometr společnou měnu podporuje 67 procent.
Výsledky anket nasvědčují tomu, že britská veřejnost zůstává přes jednotlivé výkyvy ve vztahu ke společné měně obezřetná. Začátkem letošního roku po zavedení evropských bankovek a mincí se počet stoupenců eura mírně zvýšil. Záhy ale opět poklesl a počet odpůrců se ještě může zvýšit až euroskeptici odstartují svou plánovanou kampaň, na níž chtějí vynaložit miliardu liber.
Premiér Blair se minulý týden na tiskové konferenci opětovně vyslovil ve prospěch zavedení eura, ale pouze po splnění jistých podmínek. Odmítl přitom, že by stanovení ekonomických kritérií vládou bylo jen "fíkovým listem" zakrývajícím její politickou váhavost. Kabinet je opozicí obviňován, že se chce vyhnout tomu, aby vyhlásil referendum s perspektivou velmi nejasného výsledku. Blair zdůraznil, že cílem vlády je zvážit, zda měnová unie prospěje britským investicím, průmyslu a pracovním místům.
Premiér připustil, že samotné pozitivní vyznění testů nemusí stačit k tomu, aby Británie přijala euro: "Samozřejmě, důležitá je politická vůle." Své úvahy zasadil do širšího kontextu: "Chci, aby euro bylo úspěšné. Je v zájmu této země, aby bylo úspěšné bez ohledu na to, zda se k němu Británie připojí, nebo ne. Neúspěch eura by byl pro Británii neštěstím."
Blairova vláda řeší dilema. Na jedné straně čelí nepříznivé náladě veřejnosti vůči společné evropské měně. Na druhé straně musí brát v potaz možné důsledky stavu, kdy se nepodílí na projektu, kterého se účastní tři čtvrtiny unie. "Myslím, že pokud zůstaneme z politických důvodů mimo, tak ztratíme část svého vlivu v Evropě," řekl Blair.
Od počátku 90. let, kdy se Evropská unie (tehdy nazývaná Evropské společenství) rozhodla pro hospodářskou a měnovou unii, zaujala Británie obezřele neurčitý postoj. Jak konzervativní, tak labouristické vlády zdůrazňovaly, že Spojené království se sice neúčastní příprav a zavedení společné evropské měny, ale že to není konečný stav.
Premiér je zneklidněn výsledky průzkumů veřejného mínění ukazujícími rostoucí nedůvěru občanů vůči vládě. Proto v polovině tohoto měsíce nařídil tajemníkovi vlády Andrewovi Turnbullovi vypracovat plán, jehož cílem je zlepšit efektivnost práce kabinetu.