Generálové u starých map

Adam Černý
www.ihned.cz/cerny

Připravovat se na minulou válku patří k pošetilostem sklerotických generálů. Toto úsloví, převedeno do praktického jazyka, říká, že není horší chyby než se zmýlit v příštím riziku. V české předvolební kampani zaznívají přísahy, že do Evropské unie není možno vstoupit po kolenou - jakoby kandidáty někdo mocí mermo vtahoval dovnitř. Demagogové nikdy nezmíní, že při debatách v Bruselu i jinde na začátku vždy zazní: Jestli chcete vstoupit a jak budete vyjednávat, je jen a jen vaše věc, tady nese odpovědnost každý sám za sebe. Pokud chcete vstoupit do unie, znamená to tyto závazky a tyto výhody. Rozhodnutí je na občanech každé kandidátské země.
V Čechách a na Moravě se před volbami potahují předvolební bubínky kůžemi v národních barvách. Mezi členy patnáctky je slyšet úplně jiná nota. Komisař EU odpovědný za vztahy s kandidáty Günter Verheugen a britský ministr zahraničí Jack Straw v minulém týdnu řekli nahlas, že poroste-li v Evropě populistický nacionalismus pravicového střihu, ochromí to přijímání nových členů do unie. Otevřeně tak pojmenovali starost, o níž se například v Evropském parlamentu dosud mluvívalo spíše jen po chodbách.
Přijmout k patnácti členům unie deset nových zemí znamená rozšířit území unie o 23 procent, počet obyvatel o 20 procent a zvýšit hrubý národní produkt EU jen o 4 procenta. Selské počty napoví, že vstoupit do unie bude nemalý problém pro každou kandidátskou zemi a možná ještě větší pro skoro každého člena dnešní patnáctky. Zvláště pro ty státy, které by ze společných fondů nedostali to, co dříve.
Čeští politici často neumějí vysvětlit výhody rozšíření svým voličům. Možná, že je v brzké době čeká úkol o poznání těžší. Dokážou výhody početnější vysvětlit členům Evropské unie?
adam.cerny@economia.cz