Chirac slibuje tvrdý boj proti zločinu

Jiří Sládek
www.ihned.cz/sladek

Paříž/Praha, 5. 6. 2002
Francouzi sledují před nedělním prvním kolem parlamentních voleb nepříliš záživnou kampaň a podobně jako před nedávnými prezidentskými volbami jen obtížně hledají v programech jednotlivých kandidátů nosná témata.
Zranění lídra fotbalového týmu Zinédina Zidana se lidem jeví skoro zásadnější věcí, než druhé volby v krátkém časovém období. "Tato kampaň téměř uspává," uvedl levicový list Libération. Lídři všech hlavních stran dělají vše možné, aby tento pocit zvrátili.
Jacques Chirac stojí v čele pravicového Sdružení za prezidentskou většinu (jeho členy jsou neogaulllisté a většina liberálů) a opírá se o nový kabinet. Ten se v krátkém období snaží dát najevo vůli zlepšit mnohé zásadní problémy: Od ztrnulého pojetí politiky až po násilnosti na doutnajících předměstích.
Především boj se zločinností se jeví Francouzům jako problém. Kabinet premiéra Jeana-Pierra Raffarina již oznámil konkrétní kroky.
"Ministr vnitra Nicolas Sarkozy vyčlenil vedle obvyklých resortních výdajů na potírání kriminality dalších šest miliard eur," citoval z těchto plánů deník Le Monde.
Mluvčí vlády Jean-Francois Copé potvrdil, že tento krok má potvrdit zájem pravice o naplňování Chirakových slibů, které zveřejnil v průběhu kampaně k nedávným prezidentským volbám. "Zločinnost je ve Francii výrazně vyšší, než ve srovnatelných zemích Evropské unie," upozornil Copé.
Bývalý ministr vnitra v socialistické vládě Daniel Vaillant si však myslí, že pravicoví neogaullisté jen převzali program, který na ministerstvu vypracovali jeho úředníci. "Jde téměř slovo od slova o stejné dokumenty," citovala jeho mínění agentura AFP.
Pravice nehodlá v nadcházejícím hlasování nic podcenit. Ví, že každý její chybný krok potrestají kandidáti populistické Národní fronty.
Její lídr Jean-Marie Le Pen se touží přiblížit úspěchu z nedávných parlamentních voleb, ve kterých postoupil do druhého kola.
"Již nyní šéf krajní pravice může cítit uspokojení z toho, že strany hlavního politického proudu kvůli němu změnily strategii," uvedl list Financial Times.
Národní fronta se snaží oslovit voliče zejména osvědčenými recepty o potřebě potírání rostoucí imigrace, která podle jejího mínění ohrožuje francouzskou identitu.
Vedle toho se krajní pravice orientuje na ženy. Polovina jejích kandidátek je obsazena zástupkyněmi něžného pohlaví. To je mnohem více, než u socialistů (36 procent) či neogaullistů (20 procent).
"Naše strana má k ženám velkou důvěru, na rozdíl od našich soupeřů ve volbách," komentovala tento fakt Alexandra Hardyová, jedna z nejmladších kandidátek na listině Národní fronty.
Demoralizovaní socialisté se zatím jen s obtížemi snaží zaplnit prázdné místo po odchodu premiéra Lionela Jospina, který rezignoval po neúspěchu v prezidentských volbách. Prozatím se snaží formulovat levicověji laděná východiska, aby znovu nepřišly o radikálně orientované příznivce levice.

Program voleb

9. červen - v 577 volebních obvodech se bude ucházet o přízeň voličů rekordních 8456 kandidátů, v některých místech tedy soutěží až dvacet kandidátů
16. červen - do druhého kola postupuje každý kandidát, který získal nejméně 12, 5 procenta hlasů v 1.kole
Třetí kandidát v pořadí může sehrát úlohu jazýčku na vahách. V mnoha případech to může být ultrapravicová Národní fronta