Polsku hrozí rolnické bouře

Marta Stolařová
www.ihned.cz/stolarova

Varšava/Praha, 4. 6. 2002
Potravinový trh v Polsku praská ve švech, ceny padají, rolníci ztrácejí trpělivost a radikálním politikům rostou preference. Média se těší, že letos v létě okurková sezóna nepřijde - určitě bude o čem psát. Svérázný předák a od loňska poslanec rolnické Sebeobrany Andrzej Lepper varuje, že nedávná okupace Ministerstva zemědělství byla jen jakousi předehrou, po níž přijdou mohutné protesty a blokády silnic. Jeho straně stouply od ledna preference na dvojnásobek a lídr volá po vypsání nových voleb. Od předchozích ještě neuplynul ani rok.

Proč je tak zle?

"Protože máme všeho moc a hrozí, že budeme mít ještě víc, domácí spotřeba neroste a vyvážet není kam," shrnula situaci Gazeta Wyborcza. Vysoké přebytky obilí, vepřového a drůbežího masa, mléčných výrobků i cukru vyvolávají oprávněné obavy, že značnou část tohoto zboží výkupny prostě nebudou schopny odebrat a již bez toho složitá situace se ještě zhorší.
Někteří ekonomové varovali před nadvýrobou již delší dobu, nikdo však nepředpokládal, že nastane tak brzy a v takovém rozsahu, napsal deník Rzeczpospolita, podle kterého vše vyhrotil loňský volební rok.
Předchozí vládě logicky šlo o hlasy venkovských voličů, a proto se rozhodla pro hlubokou intervenci na obilním trhu. Minimální výkupní cenu pšenice stanovil resort zemědělství na úrovni, která dohromady s dotací Agentury agrárního trhu dala 600 zlotých (5400 korun) za tunu. Úroda byla loni o pětinu vyšší než v předchozím roce a obilí se za tak vysokou cenu nepodařilo prodat.

Pomohly šílené krávy

Rolníci začali obilnými přebytky krmit vepře a nová vláda počátkem roku zopakovala chybu předchozího kabinetu, když u tohoto masa opět nasadila přehnaně vysokou cenu. Pro výrobce to byl signál k vyšším výkonům, takže "rozjetá" nadprodukce vepřového má do poloviny roku 2003 přesáhnout 200 000 tun.
Drůbežářům sice pomohla loňská hysterie kolem výskytu BSE, kdy poptávka po drůbežím mase stoupla o pětinu, i tady je však přebytek značný. Ceny šly prudce dolů a mnoha farmám nyní hrozí likvidace.
"Jedno je jisté - katastrofa visí ve vzduchu," míní profesor Jan Małkowski z Institutu ekonomiky zemědělství. "Došlo totiž ke kumulaci mnoha negativních jevů a v podstatě se opakuje situace z roku 1999."
Tehdy také rapidně klesly nákupní ceny a nad nespokojeností rolníků převzaly kontrolu odbory, po celé zemi došlo k rozsáhlým blokádám a střetům s policií. Tato situace připravila státní rozpočet o obrovské částky na agrární intervence a vyústila v růst popularity Lepperovy Sebeobrany. Letos může být ještě hůř.

Vláda zaspala

Odborníci soudí, že vláda ztratila mnoho času. Nyní sice slibuje exportní dotace, ale vyvézt obilí na přecpaný světový trh je umění a rozhodně se to nepovede ze dne na den. Tím spíše, že hned za humny leží Ukrajina, která se konečně opět začíná vracet do role "obilnice Evropy" a letos již z arabských trhů úspěšně vytlačuje francouzské vývozce.
"Budou další manifestace, přijde celá vlna protestů. Ať všechny úřady vědí, že jsou ohroženy. Chceme letos volby," řekl týdeníku Wprost Andrzej Lepper. Jeho strana, která je od loňského září v parlamentu, vypověděla válku establishmentu, odmítá volný trh a integraci do Evropské unie. Dnes by jí dal hlas každý pátý Polák a v protiintegrační kampani s ní za jeden provaz táhne xenofobní Liga polských rodin.