Problém imigrace zmítá evropskou politikou

Uprchlický tábor Sangatte výrazně zatěžuje vztahy Francie a Británie.

Jiří Sládek
www.ihned.cz/sladek

Paříž/Praha, 30. 5. 2002
Je to kousek, jen pár metrů za sportovní halou v Coquelle, malé vesnici poblíž severofrancouzského Calais. Zde stačí prolézt otvorem v drátěném plotě, který chrání dálnici A16 a sen mnohých imigrantů se přiblíží: Jsou již blízko tomu nasednout ve tmě na evropský rychlík a přiblížit se vysněné Anglii.
Stovky imigrantů tudy míří z utečeneckého tábora Sangatte každou noc, aniž je odradí nástrahy z ostnatých drátů.
Při pohledu do britských novin je přitom patrné, že jen málokterá evropská záležitost obyvatele Spojeného království tolik zajímá, jako uprchlický tábor na francouzské straně La Manche.
Zejména v těchto dnech: V jednu chvíli se mohli Britové z francouzských reakcí domnívat, že tábor bude konečně uzavřen, jak si přáli. Pokládají toto místo za hlavní příčinu všech těžkostí, které mají s přicházejícími nelegálními uprchlíky.
Další den je vše jinak. Bulvární tisk straší, že Británie bude muset přijmout všech 1300 uprchlíků, aby byl slib splněn.
Nový francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy nakonec považoval za nutné vše uvést na pravou míru: Tábor v dohledné době uzavřen nebude, jak spekulovala britská média. Koncem minulého týdne vyjádřil francouzské stanovisko. "Za ideálního stavu věcí by bylo skutečně tábor nejlepší uzavřít," řekl Sarkozy. "Jeho existence nezatěžuje jen britskou stranu, ale též místní obyvatele i uprchlíky samotné," řekl agentuře AFP.
Obyvatelé žijící poblíž tábora nejsou skutečně existencí tábora o mnoho více nadšeni, než britská strana. "Cítíme se jako v obležení," řekl agentuře AP Pascal Dubus, lékař ze Sangatte.
Ideální stav věcí, tedy rychlejší vyřizování žádostí uprchlíků i možnost otevřít jim náruč, se však nekoná. Sarkozy vysvětluje, že uzavření tábora by mnoho věcí, včetně bezpečnosti, jen ještě více zkomplikovalo. "Opravdovým řešením by byla jen opravdu nová společná evropská politika, která by zarámovala problém přistěhovalectví," míní Sarkozy.
Evropské instituce zatím přicházejí jen s chabými pokusy problém společně řešit.
Prozatím si tedy evropské země přehazují horký brambor: Británie se pře s Francií, Švédsko vyčítá tvrdý postup vůči imigrantům Dánsku. Španělsko zase vyčítá Maroku, že nechá proudit uprchlíky přes úzký Gibraltarský průliv.
A nad tím vším se nesou obavy z organizované kriminality. "Uprchlické centrum představuje ideální místo k nelegálním operacím pro pašerácké gangy," sdělil zpravodaji magazínu Time Francois Borel, šéf společnosti Eurotunnel.


Kam míří uprchlíci
Británie
Počet žádostí o azyl: 97 860
Přijetí žadatelů o azyl: 72,5 procenta
Přiznání statutu uprchlíka: 12,1 procenta
Azylanté mají přístup k neplacené zdravotní péči. Mohou zažádat o pracovní povolení.
Francie
Počet žádostí o azyl: 38 590
Přijetí žadatelů o azyl: 19,3 procenta
Přiznání statutu uprchlíka:19,3 procenta
Azylanté nemají přístup na pracovní trh.
Rakousko
Počet žádostí o azyl: 18 280
Přijetí žadatelů o azyl: 56,6 procenta
Přiznání statutu uprchlíka: 41,7 procenta
Nizozemsko
Počet žádostí o azyl: 43 890
Přijetí žadatelů o azyl: 15,6 procenta
Přiznání statutu uprchlíka: 2,5 procenta
Azylantům je umožněno pracovat dvanáct týdnů ročně. Vzdělání se nabízí dětem od pěti let.
Belgie
Počet žádostí o azyl: 42 690
Přijetí žadatelů o azyl: 32,4 procenta
Přiznání statutu uprchlíka: 32,4 procenta
Azylanté mohou pracovat po vyřízení nezbytných úředních formalit.
údaje jsou za rok 2000
zdroj: UNHCR (Vysoký úřad komisaře OSN pro uprchlíky), BBC