Kancléř přemlouval Evropskou komisi, aby vnímala německé zájmy

Brusel, 2. 5. 2002
Obhájit zájmy německých výrobců před Evropskou komisí se snažil Gerhard Schröder, šéf vlády největší členské země unie. Ještě před jednání s Romanem Prodim, předsedou exekutivy EU, v článku pro britský deník Financial Times varoval, že necitlivá politika komise by mohla napomoci politickým extrémům a poškodit důležitá průmyslová odvětví.
Při pondělní večeři s Prodim a několika dalšími komisaři Schröder varoval, že krajní pravice by mohla ve volbách získávat ještě více, kdyby změny prosazované uvnitř unie postupovaly příliš rychle. "Jako Evropané musíme být opatrní, protože tempo změn je takové, že občané často nejsou schopni jej absorbovat," řekl Gerhard Schröder.
Kancléře znepokojilo, že Evropská komise, jejímž úkolem je dohlížet na dodržování dohodnutých standardů, se v minulosti postavila například proti státní subvenci automobilce Volkswagen a zabránila fúzi mezi švédskými producenty nákladních automobilů Volvo a Scania. Na jaře navíc komise vyzvala členské státy unie, aby varovaly Německo před překročením tříprocentního limitu rozpočtového deficitu.

Nadnárodní konkurence

Schröder při rozhovoru s vedením Evropské komise argumentoval, že postup proti dominantnímu postavení jednoho výrobce na národním trhu se na nadnárodní úrovni může ukázat jako kontraproduktivní. Německé výrobce zneklidňují některé chystané zákony o slučování podniků, jež by se mohly dotknout i automobilového koncernu Volkswagen, jehož hlavní sídlo je v Dolním Sasku, kde byl Schröder předsedou zemské vlády.
Ve svém článku pro Financial Times kancléř naznačil potřebu analyzovat nyní platnou legislativu unie. Uvedl, že "pokud mají evropské podniky uspět v tvrdé mezinárodní konkurenci, musíme jim to umožnit," s tím, že to zahrnuje i kritický pohled na nynější pravidla vnitřního trhu unie.
Názor Gerharda Schrödera, jemuž se příliš nedaří v kampani před podzimními parlamentními volbami, kde je jeho soupeřem Edmud Stoiber, považovaný za euroskeptika, je brán v Bruselu velmi vážně.
Reprezentuje názor největší členské země unie, jejíž příspěvek tvoří jednu třetinu příjmů společné pokladny patnáctky. Kancléřovi spolupracovníci, kteří byli večeři s vedením Evropské komise přítomni, zdůraznili, že smyslem setkání nebylo získávat hlasy, ale porozumění.

Brusel pro nestrannost

Představitelé komise se vyhnuli tomu, aby s kancléřovými názory vyslovili přímý souhlas. Jonathan Faull, mluvčí předsedy komise, poznamenal, že kancléřovým myšlenkám bude věnována zvýšená pozornost.
Na nedávné Schröderovy výtky, že komise se chová protiněmecky, odpověděl Romano Prodi nepřímo výrokem, že by "nemohl dělat svou práci", kdyby některé zemi dával přednost.
Výměna názorů mezi šéfem německé vlády stěží může vyústit v otevřený spor. Vůli k hledání kompromisu naznačil i jeden z kancléřových poradců. "Konfrontační strategie není v našem zájmu," řekl.
(Reuters, čtk, ač)