analýza

Evropané jsou na Blízkém východě pozorovateli, ne vlivnými hráči

Adam Černý

Praha, 4. 4. 2002
Patnáct členů Evropské unie se pokouší vyvinout větší tlak na Izrael, aby stáhl své vojáky z palestinských území. Za současné situace má snaha, více než jindy, malou naději uspět.
Evropská unie na Blízkém východě hraje v porovnání se Spojenými státy jen vedlejší roli. Omezené možnosti ovlivnit řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci dokazují, že zahraniční politika patnáctky je navzdory optimistickým deklaracím v zárodku.
Ještě před včerejší večerní schůzkou ministrů zahraničí dala unie najevo, že nehodlá při přesvědčování Izraele využít platnou asociační dohodu. Agentura Reuters včera citovala názor předsedy Evropské komise Romano Prodiho, že dohoda má sloužit podpoře dialogu, nikoli vydírání.
Akceschopnost unie je omezena i tím, že názory jejích členů nejsou jednotné. Na jedné straně francouzský ministr zahraničí Hubert Védrine vyjádřil rostoucí frustraci z tvrdého postupu vlády Ariela Šarona slovy, že "tanky nejsou žádným řešením". Oproti tomu stojí názor dánského premiéra, jehož země bude od poloviny roku unii předsedat, že izraelské vojenské operace jsou pochopitelné a vysvětlitelné.
Protože unie na diplomatickém poli nemá nástroje, kterými by mohla účinně přispět k řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci, nezbývá jí než se pokusit ovlivnit názor Washingtonu. "Bez USA je nemožné najít řešení konfliktu," přiznal španělský ministr zahraničí Josep Piqué.
Nejvýznamnější akcí unie zůstane trvalá finanční pomoc palestinské samosprávě, která představuje deset miliónů eur měsíčně.