Praha, 28. 3. 2002
Odvoláním Václava Klause z řízení schůze včera vyvrcholila předvolební "horečka" ve sněmovně. Jde o zcela ojedinělé řešení bouřlivých sporů při plenárním zasedání, časté pokusy o odvolání řídícího v posledních letech končily neúspěchem.
Místopředsedové sněmovny Ivan Langer (ODS), František Brožík ani Petra Buzková (oba ČSSD) takto pokořeni neodešli nikdy. "To tu skutečně dlouho nebylo. Pokud mě paměť neklame, poslanci naposled odvolali uprostřed 90. let křesťanského demokrata Pavla Tollnera," řekla Buzková.
"Sesazení" Klause kvůli nepřípustným komentářům na adresu řečníků prosadili poslanci všech stran mimo ODS při projednávání novely zákona o odpadech. Novela z dílny pražského zastupitelstva měla městům umožnit, aby si určila způsob platby za odvoz odpadků. Většina poslanců mimo ODS a několika členů ČSSD ale snahu zastupitelů zmařila okleštěním novely. Část ODS pak usilovala o přerušení debaty, aby se zastupitelé mohli poradit, jak s novelou dál naloží.
Finální hlasování o ní pak poslanci odložili na 9. dubna, ovšem bez poslanců ODS. Po odvolání Klause totiž opustili sál. "Je to skandál," komentoval verdikt ostatních stran šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.
Klaus byl smířlivější. "Je to legrácka, o to vůbec nejde," řekl. "Je spíš smutné, že se ekologické lobby podařilo zabít jeden rozumný zákon o odpadech," dodal.
Považuje své odvolání za příznak rostoucího napětí před volbami. Sám k němu ale také přispěl právě výroky na adresu jiných poslanců. Například předsedovi komunistických poslanců Vojtěchu Filipovi vzkázal, že se dopustil elementární logické chyby. "Jestli jste takovým právníkem, je to velmi smutné," řekl Klaus z pozice předsedajícího.
"Vy jste tady ze mne dělal hlupáka... Já také nemluvím o vašem ekonomickém vzdělání, o vašich teoriích, a mohl bych o tom dlouze hovořit jako o odstrašujícím příkladu pro celý svět," kontroval Filip.
Ostrá roztržka vypukla ve sněmovně již minulý týden při projednávání reformy veřejné správy mezi Tlustým a ministrem vnitra Stanislavem Grossem. "Jestli po vaší reformě zůstane v této zemi stejný počet úředníků a náklady na výkon státní a veřejné správy se nezvýší, odstoupím ze všech politických funkcí," prohlásil Tlustý. "Pokud reforma přijde za rok na 20 miliard a jestli přibude úředníků o 20 tisíc, pak skutečně odstoupím," kontroval Gross.
Horké hlavy tehdy klidnil místopředseda lidovců Jan Kasal. "Nám by jednání zjednodušilo, kdyby odstoupili oba hned," podotkl.
(Ivana Dvořáková, Josef Pravec)