Po barcelonském summitu by Evropské unii nejlépe slušelo mírně ironické hodnocení z úst britského premiéra Blaira. Na dotaz, jaké jsou jeho pocity po dvoudenní vrcholné schůzce, s lehce ironickým úsměvem odpověděl: "Radost jako vždy."
Mírná únava z pracných kompromisů je po schůzkách evropských státníků pravidelným jevem. Má svůj původ v napětí mezi nezbytným optimismem závěrečných tiskových konferencí a skutečným obsahem dohod. Mluvit o průlomu by bylo jistě nadnesené. Skutečností zůstává, že liberalizace jako taková nebyla zpochybněna. A ústupky Paříži požadující záruky dodávek energie všem vždy a všude, podmíněné předvolební situací ve Francii, jsou brány jako spíše taktické. Optimisté se proto konejší nadějí, že za odklad se vítěz voleb - ať už jím bude Chirac nebo Jospin - odvděčí odbouráváním monopolu Electricité de France, která těží z šedesátimiliónového domácího trhu a zároveň se razantně zachycuje v jiných zemích.
Kompromisy uzavřené v Barceloně ponechávají dveře k dalšímu uvolňování trhu otevřené. Přetrvává i shoda na strategickém cíli, kterým je zvýšit hospodářskou výkonnost celé Evropské unie. Problém může vyvstat ve chvíli, kdy někteří z členů nynější patnáctky budou trvat i na dalším cíli, snižování nezaměstnanosti. Ne všichni totiž sdílí přesvědčení, že tím pravým receptem by mohl být například pětatřicetihodinový pracovní týden, který zavedla Francie. Premiér Silvio Berlusconi ve svém nynějším sporu s italskými odbory míří jiným směrem. Výsledek sporu o uvolnění trhu práce ve svém důsledku rozhodne, zda unie dostojí ambicím stanoveným před dvěma lety v Lisabonu a potvrzeným nyní v Barceloně.
Hospodářský vzestup nebo stagnace nynější patnáctky se promítne do životní úrovně stamiliónů jejích obyvatel. Má zároveň přímou souvislost s postavením unie jako strategického spolu- a protihráče Spojených států. Dokud se bude rozdíl ve výkonnosti měřit na desítky procent, do té doby si zámořská velmoc udrží své rozhodující postavení na světové scéně. Do té doby budou mít všechny stesky na adresu Washingtonu poloviční váhu.

adam.cerny@economia.cz