Snad nebude luxusem mít děti

Cyril Svoboda

Rodina je dnes luxus, který si ne každý může dovolit. Náklady na vychování a vysokoškolské vzdělání dítěte se pohybují v řádu jednoho miliónu korun. Čím dál tím více rodin vážně přemýšlí, zda vůbec budou děti mít.
Důvod? Mimo jiné ten, že čistý měsíční příjem na hlavu v rodinách s dětmi je o více než čtyři tisíce korun nižší, než je tomu v rodinách bezdětných. A výsledek? ČR se v porodnosti dostala na jedno z posledních míst v Evropě. Stárneme. A v budoucnosti se před námi otevírají neradostné důsledky: problémy s důchodovým systémem a samotné existence Čechů vůbec. Založit rodinu a důstojně vychovávat děti zkrátka nesmí být neúnosným břemenem.
Je smutné, že strana, která má ve svém názvu slovo sociální a vládne v této zemi, nedokázala změnit tento nepříznivý trend. Zastavení stárnutí Evropy je přitom snahou všech evropských křesťanskodemokratických stran.
Měla by být reformována mateřská - lépe řečeno rodičovská dovolená. Současné trendy totiž ukazují na rostoucí podíl výchovy dětí předškolního věku oběma rodiči, ne tedy pouze matkou, jak tomu bylo dříve. Navíc se zdá, že muž, který byl po nějaký čas s dítětem na rodičovské dovolené, má s ním i celoživotně lepší vztah.
Proto také musíme změnit vztah mezi rodičovstvím a povoláním. Podnikatelská sféra by měla být motivována k ohleduplnosti vůči rodinám svých zaměstnanců. Chceme uzákonit nárok na snížení pracovního úvazku, případně získání pružné pracovní doby. To však neplatí pouze pro muže, ale především pro ženy, které nechtějí ztratit kontakt se svou profesí a které chtějí uplatnit svoje vzdělání.
Skupinu lidí, kteří vychovávají a zároveň aktivně pracují, chceme zrovnoprávnit, aby jim rodina nebyla finanční přítěží. Základem naší politiky finanční podpory rodin s dětmi je snaha, aby cena rozhodnutí založit rodinu a mít děti byla konkurenceschopná s cenou rozhodnutí rodinu nezakládat.
Chceme prosadit takový daňový systém, který rodinu zvýhodňuje. Většina rodin s dětmi má u nás příjem v rozmezí 1,6 až trojnásobku životního minima rodiny. Tato většina bude moci žádat o vrácení části daně, kterou zaplatila. Zcela konkrétně lze říci, že usilujeme o to, aby se rodinám se třemi dětmi vracelo devadesát procent daní. Domníváme se totiž, že právě ty rodiny, které mají více než dvě děti, dávají naší zemi budoucnost. Právě tyto děti nás budou živit, až budeme v důchodovém věku. Proto je třeba tyto rodiny ohodnotit právě teď.
Rodiny s nižším příjmem dostanou nazpátek více peněz, aby byly motivovány k práci, k dosažení vyšších příjmů a zejména k jejich nezatajování. Jednoúčelové kroky (například zvýšení příspěvku za porodné), které by vedly pouze ke zvýšení porodnosti, jsou krátkozraké a hraničí s populismem. Chceme podpořit pracovité rodiny.
Standardní přídavky na děti se tak uplatní především u rodin s nízkými příjmy. Budeme rovněž usilovat o možnost společného zdanění manželů a o zavedení rodinného spoření se státním příspěvkem na aktivity zaměřené na výchovu a vzdělání dětí.
Jedním z nástrojů k prosazení této podpory je i návrh zákona o podpoře rodiny, o který se chceme po volbách opřít. Ten některé aktivity na podporu rodiny dokonce označuje za veřejně prospěšnou činnost. Doposud se na méně majetnou rodinu pohlíželo jako na sociální problém. Toto pojetí je již dávno překonané a musí se změnit! Další podanou rukou rodině proto bude i přijetí námi navrhované státní koncepce rodinné politiky. Rodina však musí být podporována i kraji a obcemi. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že v tomto směru aktivní obce vykazují lepší rozvoj, jsou přitažlivější pro investory a je v nich i nižší kriminalita a sociálně negativní jevy všeobecně.
Snahou nás všech jistě je, aby naše země byla hospodářsky úspěšná. Pokud však budeme zanedbávat podporu rodiny a kvalitní vzdělání, nemáme do budoucna šanci uspět.

Autor je předseda KDU-ČSL