Válečné vzpomínky spisovatele Vrby vycházejí opět po víc než půl století

Praha, 21. 2. 2002
Jen jako sbírku stručných záznamů z pohnuté a těžké doby chápal domažlický spisovatel Jan Vrba (1889 - 1961) knížečku Chodský černý týden. "Psal jsem ji na základě velmi kusých poznámek pořízených v době, kdy nebylo radno svěřovati papíru ani větu, která by mohla prozraditi, proč byla napsána, poněvadž by ji mohli čísti páni, kteří mne často navštěvovali a šťourali se nevychovaně v mých papírech i korespondenci," vysvětloval Vrba. Aby byly zřejmé důvody, proč svazeček neoplývá "stylem právě básnickým", na který byli čtenáři zvyklí z jeho přírodních próz Les, Borovice či Bažantnice.
Chodský černý týden zachycuje dramatické události od mobilizace v květnu 1938 až po listopadové začlenění regionu do nacistické říše. Velké dějiny tu prosvítají skrze drobné, vesměs osobní příběhy.
Kniha poprvé vyšla roku 1947 nákladem České grafické unie. Po téměř pětapadesáti letech ji znovu na knižní trh uvádí domažlické vydavatelství Resonance. A jako svého druhu pandán k ní reedituje i Chodský bílý týden, Vrbovy záznamy z posledních dnů okupace a prvních dnů svobody, kterou Chodsku přinesli američtí vojáci.
Nakladatelství texty doplnilo autentickými fotografiemi, z nichž mnohé jsou publikovány úplně poprvé. Závěr obou knih pak tvoří články z tisku, respektive vzpomínky pamětníků, které Vrbovy zápisky doplňují a některé pasáže i zasazují do přesnějšího rámce. (im)