Třetí země unie se rozloučila se svou národní měnou

Francouzi dali sbohem franku

Jiří Sládek

Paříž/Praha, 18. 2. 2002
Francouzský frank včera vyklidil prostor jednotné evropské měně. Ode dneška už mohou Francouzi platit pouze eury. Staré bankovky však jde stále směňovat v bance.
Skončila tak dlouhotrvající éra, po kterou byl frank jediným platidlem. "Po 640 letech krizí frank umírá," hlásal titulek ekonomického lis-tu La Tribune.
Vystihl tak často zmiňovaný názor, že nová měna, euro, bude lepší zbraní proti závažným hospodářským otřesům.
Lidé většinou necítili přehnané emoce. "Tento moment, jakkoli historický, nijak netraumatizoval široké masy," uvedl deník Le Parisien.
Vedle lehké nostalgie, kterou přinesl konec národní měny, vyjadřovali lidé i jistou úlevu. Oddechli si, že skončí neustálé přepočítávání mezi eurem a franky.
"Jsem velmi rád, že přichází tato chvíle," řekla agentuře Reuters mladá obchodnice. "Dvě měny, to bylo nadbytečné. Lidé si přišli něco koupit, zaplatili franky a chtěli zpět eura. Každý den jsme ztráceli mnoho času," dodala.
Měna, jež přežila francouzskou revoluci, dvě světové války a pět republik, odešla vcelku nenápadně. Podle centrální banky tvořilo euro již počátkem uplynulého týdne přes 71 procent vší hotovosti, která je nyní v oběhu.
Euru již přivykl i personál restaurací a kaváren. "Již od půlky ledna mi platí lidé z devětapadesáti procent v nové měně," citovala agentura Reuters jistého číšníka. "V euru je v takovém případě pochopitelně i spropitné." Mnozí z dotazovaných dokonce tvrdili, že franky neviděli už několik týdnů.
Pokud tedy někdo vzpomínal na odcházející měnu, bylo to spíše kvůli slavné zmínce o svobodě, rovnosti a bratrství, kterou mince připomínaly ideály revoluce. Potvrdila to podle různých anket necelá polovina Francouzů.
V krátkém průzkumu odpovědělo listu Le Parisien 29 procent dotázaných, že nad ztrátou národní měny cítí lítost. Jen "malou lítost" vyjádřilo 20 procent dotázaných.
"Ať ho milovali či ne, Francouzi se už s frankem dávno rozžehnali," citoval list Le Figaro převládající mínění lidí, kteří o víkendu zaplnili obchodní domy. Sháňka po slevách odchod franku vymazala z popředí zájmu.
Podobně jako v Nizozemsku, které přešlo plně na euro jako první země, mysl lidí zaměstnávaly praktické věci. Lákaly je především nejrůznější bonusy svázané s nástupem nového platidla.
Jednotliví politici ve svých prohlášeních znovu citovali veškeré přednosti nové měny. "Mohli jsme sledovat, že nás euro ochránilo od finančních potíží, které nás ohrožovaly v posledních letech," připomněl prezident Jacques Chirac.
Nástup eura v hotovostním styku je pokládán za takový úspěch, že žádná z politických stran účastnících se dubnových a červnových voleb neváhá zdůraznit svůj díl zásluh.
Jakkoli se s eurem ztotožnila většina Francouzů, chvíli ještě zřejmě potrvá, než se každému nové ceny zautomatizují. Podle průzkumů dvě třetiny dotázaných uvedly, že stále sledují i cenovky ve francích. Když ministr financí Laurent Fabius navrhl zachovat po určitou dobu ceny v obou měnách, většina Francouzů nápad uvítala.