Jak efektivně studovat a pracovat s informacemi

Studujete vysokou školu či nějakou odbornou školu nebo už pracujete ve svém povolání. Víte, že neustálé doplňování vzdělání o nejnovější poznatky ve vašem oboru a příbuzných disciplínách je nejen vaší profesionální odpovědností, ale také zvyšuje vaše zaujetí a zájem o danou oblast? A přece - jak můžete pracovat v náročné profesi, neustále si doplňovat vzdělání a přitom vést vyrovnaný život? Je obtížné to zvládnout, ale všechno se zjednoduší a zabere vám méně času, když zvolíte systematičtější přístup.
Kniha Normy B. Kahnové Jak efektivně studovat a pracovat s informacemi (nakl. Portál, brož., 152 s.) obsahuje nabídku různých způsobů, jak se naučit víc za kratší dobu a jak tyto metody přizpůsobit podle svého individuálního stylu a cíle. Nabízí rady, jak studovat a skládat zkoušky v různých oborech, jak docílit úspory času při psaní poznámek, jak postupovat při přípravě a zpracování výzkumné práce a studiu obchodních případů, jak si zorganizovat práci a naplánovat čas, jak úspěšně pokročit při studiu cizího jazyka a jak zlepšit svou motivaci, soustředění a vůli.
Kniha přibližuje čtyři základní a vzájemně závislé metody zlepšení studia: předběžné seznámení, výběr, dělení a pečlivé zpracování. Tyto čtyři metody mohou být využity jak pro dlouhodobé, tak pro krátkodobé aktivity. Jsou vhodné, když usilujeme o efektivnost a když hlavním cílem je dosáhnout jistého výsledku v omezeném čase a v soutěživé situaci, což jsou podmínky u většiny akademické a profesionální práce.
Počet vědeckých a dalších odborných poznatků se zdvojnásobuje v některých oborech dokonce za necelé dva až tři roky. Mnoho lidí se domnívá, že žijeme v záplavě "informací". To je do jisté míry mýtus. To, co nás v každodenním životě obklopuje, je spíše "informační smog". Udržovat si dobrou informovanost se může zdát jako nikdy nekončící práce, nebo příjemná zábava, podle našeho postoje a způsobu, jak se s tím vyrovnáme.
Autorka uvádí několik metod, jak si udržet lepší informovanost a cítit se méně zahlceni všemi novými informacemi, které nám připadají natolik důležité, že je chceme znát a zapamatovat si je. Sebevzdělávání chce víc než pouhé čtení titulků, prolétnutí několika článků, poslech rádia nebo sledování informačních programů v televizi - vyžaduje neustálé a výběrové čtení, diskuse, zakládání i třídění informací a opakovaní.
(KK)
Kniha stojí 187 Kč včetně DPH a můžete si ji písemně objednat na adrese ECONOMIA, a. s., VTÚ, Dobrovského 25, 170 55 Praha 7, kde vám zařídí její zaslání přímo z nakladatelství. Případné informace na telefonu 02/83 02 82 03.

Související