Bankovní tajemství v Lucembursku je v rozporu s pravidly Evropské unie, říká Francie

Paříž chce zamezit praní špinavých peněz

Jiří Sládek
Paříž/Praha, 24. 1. 2002
Evropské země intenzívně hledají cesty, jak zamezit nelegálním finančním tokům. Aktivity povzbudilo především podezření, že tyto částky směřují na účty teroristických skupin. Pozornost přitom poutají země s tradičně benevolentními daňovými předpisy.
Francie v této souvislosti v těchto dnech v parlamentní zprávě ostře kritizovala Lucembursko, jehož zákony o bankovním tajemství považuje za vážnou překážku v boji proti praní "špinavých peněz". Paříž apelovala na Evropskou unii, aby zvážila vážné odvetné akce proti Lucemburskému velkovévodství.
"Tato finanční pevnost v srdci Evropy odpovídá jen v omezené míře na dotazy zahraničních vyšetřovatelů po původu finančních částek," citovala agentura Reuters Arnauda Montebourga, poslance za francouzské vládní socialisty, který se na zprávě podílel.
Podle autorů parlamentní zprávy nelze akceptovat, aby podobným způsobem postupoval členský stát Evropské unie.
Velkovévodství obvinění rázně odmítlo. "Jsme součástí unie, a proto činíme veškerá možná opatření proti praní špinavých peněz," sdělil lucemburský ministr financí Luc Frieden francouzskému listu Le Monde.
Lucembursko však není jediná země, která vyšetřovatelům přidělává starosti. S podobnou kritikou vystoupili francouzští poslanci i proti Británii s jejími daňovými ráji, jako je ostrov Man či Jersey. Odsoudili rovněž podmínky, za jakých postupují banky v Monaku, Švýcarsku a Lichtenštejnsku.
Také odsud zazněly dotčené hlasy. "Francie nás musí respektovat, jsme suverénní stát," řekl deníku Le Figaro kníže Ranier, když Francie vstoupila s kritikou na adresu Monaka. Monacký ministr Patrick Leclercq k tomu dodal, že Paříž monackým záležitostem nerozumí. "Chápou záležitosti knížectví pokřivenou optikou," sdělil listu Financial Times v reakci na francouzskou kritiku.
Paradoxně poslední velký případ sleduje Francie skutečně zblízka: Vedení významné francouzské banky Société Générale čelí obvinění kvůli podezření z praní špinavých peněz. Vyšetřovatelé zkoumají nelegální částky, které putovaly na účty z Izraele.
Je tu ovšem rozdíl, tvrdí experti: Francouzské zákony umožňují podobné případy průhledně vyšetřovat, v zemích, jako je Lucembursko či Švýcarsko, to je o poznání složitější. Podle francouzských poslanců ztěžuje anonymita klientů vážným způsobem práci vyšetřovatelů.
Lucembursko se kritice brání, nepřipouští však v dosavadní praxi nijaké změny. "Nehodláme opustit současné podmínky bankovního tajemství přinejmenším do doby, než tak učiní jiná finanční centra," řekl agentuře AFP ministerský předseda Jean-Claude Juncker.
V příštích týdnech bude podle expertů zjevné, jak velkou míru svobody bude Brusel ochoten lucemburským bankám ponechat.