Mezinárodní správa Kosova bojuje s organizovaným zločinem i všudypřítomnou korupcí

Na zločince platí euro i nový zákoník

Martin Ehl
Praha/Priština, 21. 1. 2002
Zavedení jednotné evropské měny ve dvoumiliónové jugoslávské provincii Kosovo jako oficiální měny s sebou přináší větší průhlednost finančních toků. Zároveň se zvýšilo i úsilí mezinárodní správy bojovat proti organizovanému zločinu.
Všudypřítomná korupce a praní peněz dostanou brzy protivníka v novém trestním zákoníku, který připravují právníci mezinárodní správy UNMIK spolu s místními odborníky. "Nejzásadnější změnou bude definování ekonomických a finančních zločinů," napsal ve své zprávě Institute for War and Peace Reporting (IWPR).
Tvrdý zásah je potřeba. Kosovští politici si v drtivé většině zvykli zasahovat do chodu státních i obecních podniků a považovat je za svůj majetek, což vytváří obrovský prostor pro korupci na všech stupních administrativy.
V oblasti navíc kvete pašování zboží, drog i lidí, podnikatelé nechtějí přiznávat, že mnozí musejí platit za "ochranu" organizovaným skupinám rozvětveným v Kosovu i v celé Evropě.
Placení daní nepatří v ekonomice Kosova, která posledních deset let fungovala odděleně od státu, mezi běžné zvyklosti. Přesto se v posledním roce příjem z daní podle zprávy IWPR zdvojnásobil. Kosovští Albánci fungovali od roku 1991 v podmínkách paralelního státu, kdy nespolupracovali se Srby ovládanými oficiálními orgány a platili tříprocentní daň své paralelní vládě. "Bez přítomnosti efektivních legálních struktur se vytvořil paralelní obchodní systém, zločinecké skupiny jsou lépe organizovány a připraveny fungovat lépe než oficiální podniky," napsala ve své analýze nezávislá Mezinárodní krizová skupina.
Za této situace bylo obrovským úspěchem, když se mezinárodní správě podařilo vytvořit kosovský celní systém, který je největším přispěvatelem do oficiální pokladny. Mnozí celníci však s pašeráky spolupracují, což dokládá případ nového šéfa jedné z celních stanic, po jehož nástupu se příjem z této celnice zvedl o třetinu. Poté se stal se ovšem cílem výhrůžek.
Organizovanému zločinu napomáhá to, že většina Albánců dodržuje tradiční zákony mlčení a nevěří, že by státní moc dokázala účinně potrestat pachatele. Mezinárodní policie eviduje řadu vražd, kdy nelze určit pachatele, i když příbuzní oběti vědí, s kým zabitý odjel den předtím, než bylo jeho tělo nalezeno v příkopě u silnice.
Proti ekonomické kriminalitě dostali policisté neočekávaný nástroj v podobě eura. Podle agentury KosovaLive se už v prosinci šestkrát zvýšil objem peněz uložených do bank v očekávání, že místo tradičních německých marek dostanou jejich majitelé eura. Kosované jsou přitom zvyklí své peníze mít u sebe doma nebo v jiné bezpečné skrýši - nikoli bance. Řada expertů se domnívá, se tak zásadně podaří zvýšit průhlednost ekonomiky.