Systém zdravotní péče se přežil a je zcela nevýkonný, míní kritici Blairova kabinetu

Britové se dávají operovat ve Francii

Jiří Sládek
Londýn/Praha, 21. 1. 2002
Prvních devět britských pacientů odjelo v závěru minulého týdne vlakem Eurostar do Francie, aby našli na evropském kontinentu řešení svých zdravotních potíží. Na soukromé klinice v severofrancouzském Lille podstoupili někteří z nich operaci šedého zákalu a jiní složitější ortopedické zákroky.
"Pacienti se zotavují po úspěšných operacích. Jsem potěšen, že vše proběhlo tak hladce," řekl agentuře Reuters Peter Huntley, organizátor této akce.
Britská vláda s neobvyklým postupem souhlasí, a to zřejmě ze dvou důvodů. Jednak chce a nejspíš bude mít i nadále zájem umožnit lidem léčení v zemích Evropské unie, aby odlehčila přetíženému domácímu zdravotnictví. Současně by podle expertů ráda zmírnila zdrcující kritiku, která na státní a především neefektivní zdravotnictví míří ze všech stran.
Britové si nový krok vykládají jako přiznání faktu, že náprava celého systému lékařské péče je v nedohlednu.
"Je dost zlé, když musíme připustit takové pokoření, že totiž nejsme schopni léčit pacienty ve své zemi," řekl agenturám poslanec za konzervativce a stínový ministr zdravotnictví Liam Fox.
Vládní labouristé se však brání. Poukazují na to, že zdravotnictví již zdědili v mimořádně špatném stavu. Viní konzervativce, že během své vlády škrtili dotace do této sféry, až ji zcela zdevastovali. Ti se naopak brání argumentem, že během uplynulého období měli Blairovi labouristé dost času nepříznivou situaci změnit.
Obě strany se shodnou v jediném: "Výlety" přes La Manche jsou jedině momentálním krokem, který problémy jen odsouvá. "Je to pouze krátkodobé řešení, které sníží počet pacientů, čekajících na operaci často i více než rok," citovala všeobecně sdílené mínění Britů stanice BBC.
Barbara Sturgessová, jedna z devíti operovaných pacientů, se reportérovi této stanice svěřila, že na operaci čekala více než čtyři roky. "Trpím artritidou už celých dvacet let," řekla. Porovnala podmínky na francouzské soukromé klinice La Louviere v Lille s britskými nemocnicemi. "Myslím, že úroveň nemocniční péče je ve Francii mnohem vyšší," prohlásila.
Není to přitom více než týden, kdy prestižní britský týdeník Economist napsal o přebujelých nákladech a rozhazovačnosti francouzského státu "Na oplátku, francouzské zdravotnictví příjemně kontrastuje s hroznou zkušeností, kterou mají lidé s britskou státní zdravotní péčí," uvedl Economist.
Peter Huntley se domnívá, že další britští pacienti budou v krátké době v cestě přes Kanál následovat, a to nejen do Francie.
Ve Velké Británii je zdravotní péče od konce druhé světové války hrazena z daní. Systém přístupný každému bez ohledu na finanční možnosti přetrval dlouhá desetiletí bez závažnějších změn. Kritika přežívajícího nevýkonného a byrokratického systému však sílí.