Některá témata polsko-ruského dialogu se týkají celé střední a východní Evropy

Putin má ve Varšavě jednat o plynu

Polští a ruští politici posoudí i projekt na prodloužení širokorozchodné transsibiřské magistrály týkající se Česka.

Marta Stolařová
Varšava/Praha, 16. 1. 2002
Rozhovorem mezi čtyřma očima se svým protějškem Aleksandrem Kwaśniewským zahájí dnes oficiální návštěvu Polska ruský prezident Vladimir Putin. Nejvyšší představitel Ruské federace pobýval ve Varšavě naposledy před víc než osmi lety - tehdy to byl ještě Boris Jelcin - a po většinu té doby byly vzájemné vztahy u bodu mrazu.
Proto si analytici kladou otázku, zda bude Putinova dvoudenní mise znamenat jen zdvořilostní gesto, nebo historický zlom. Všímají si přitom geopolitické symboliky toho, že ruský prezident přilétá do Polska z Paříže. Nedoprovází ho ostatně první dáma, ale šéf Bezpečnostní rady Vladimir Rušajlo, čtyři ministři a sto padesát podnikatelů.

Politika má pomáhat

V posledním roce nastalo mezi Moskvou a Varšavou citelné oteplení a vzájemné styky v patřičném protokolárním sledu gradovaly až po návštěvu premiéra Millera v Rusku koncem uplynulého roku.
"Politika může ekonomice pomáhat a my od návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina očekáváme, že jí přestane škodit," shrnul své představy polský vicepremiér a ministr infrastruktury Marek Pol. Vrcholná schůzka se ale nevyhne ani otázkám rozšiřování NATO a změnám bezpečnostní situace ve světě po útocích na USA.
V hospodářské agendě jednání jsou tématem číslo jedna plyn a výstavba plynovodů, tedy otázky, které přesahují dvoustranné vztahy. Polsko chce v příštích letech snížit množství plynu nakupovaného v Rusku, jednak z důvodu plánované redukce spotřeby a jednak proto, že hodlá rozšířit své zdroje dodávkami odjinud.
Podle nepotvrzených zpráv Varšava zřejmě přistoupí na ruský projekt výstavby další "větve" plynovodu do západní Evropy. Ta má minout Ukrajinu a vést přes Bělorusko, Polsko a Slovensko. Dosud se Varšava tomuto řešení bránila s ohledem na partnerství s Kyjevem.

Kaliningrad a ropa

Novým prvkem v "produktovodní" tematice je zájem Ruska zvýšit tranzit ropy přes polské území. Nešlo by přitom o výstavbu dalšího ropovodu, ale o plnější využití již fungujícího. Díky své poloze je Polsko pro Rusy skutečně významným přepravním prostorem. Obě strany si plně uvědomují nutnost řešit dopady evropské integrace na Kaliningradskou oblast, ruskou enklávu, která bude brzy v sevření dvou členů EU i Severoatlantické aliance - Polska a Litvy.
Rusko-ukrajinsko-český projekt na případné prodloužení širokorozchodné transsibiřské magistrály do ČR a výstavbu terminálu v Bohumíně se Polsku nelíbí a patří mezi sporné body, jichž se polsko-ruské jednání nejspíš také dotkne.
"Nebude-li možné tuto koncepci změnit, pak se Varšava musí aktivně zapojit do realizace té, která tu je. Jinak by se trať mohla Polsku vyhnout a mohlo by se prosadit slovenské řešení," citovala včera Gazeta Wyborcza důvěrný materiál polské ambasády v Moskvě.
Ožehavý problém v rusko-polských vztazích představuje hluboký obchodní schodek na polské straně. Podle zmíněného vicepremiéra Pola v důsledku ruské krize po roce 1998 přišlo o práci na 150 tisíc Poláků.