V protitemelínském referendu nejde o Temelín, nýbrž o ambice haiderovců

Milan Mostýn
Praha, 16. 1. 2002
Podpisové protitemelínské referendum je pokusem části radikální rakouské politické scény zablokovat proces rozšíření Evropské unie. Referendum totiž směřuje ke spojování požadavku uzavření Temelína s podporou vstupu Česka do unie.
"S atomovou energií to v podstatě nemá nic společného a Temelín je pouze politicky využíván," potvrdil včera bývalý rakouský ministr zahraničí Peter Jankowitsch.
Inspirátorem referenda je Strana svobodných (FPÖ), která si od něho slibuje vyvolání nálad, přinášejících jí vysoké volební preference. Stejná strana se ve vládním programovém prohlášení přihlásila k podpoře rozšíření a s Prahou se jako součást koalice s lidovci o Temelínu již dohodla.
Takové protiřečení vyvolalo mezi koaličními partnery spor o smysl referenda. "Ten spočívá v mocenském boji," tvrdí Jankowitsch. To si uvědomili i lidovci kancléře Wolfganga Schüssela, kteří se v obavách z posilování vlivu haiderovců a o vlastní reputaci připojili paradoxně k opozici.
Tím zpochybnili existenci koalice. Obě strany si ale uvědomují, že její rozpad a předčasné volby by jim ublížily. Zvláště lidovci ztrácejí preference (22 procent), zatímco FPÖ si drží stabilně 27 procent. Volby by však v tuto chvíli pomohly nejspíše opozičním sociálním demokratům s 37 procenty.
Referendum dostalo do nepříjemné situace nejen lidovce, ale také opozici. Ta je proti atomu, avšak iniciativu FPÖ musela odmítnout jako protievropskou, nacionalistickou a protičeskou kampaň. Dokonce Zelení, pro něž je otázka Temelína zásadní ideologickou záležitostí, se od referenda právě z tohoto důvodu distancovali.
Jedině FPÖ může být zatím s referendem spokojeno. Přestože jako nezávazné bude v parlamentu smeteno ze stolu, jeho výsledek bude moci před příštími volbami vytáhnout jako důkaz protievropských nálad Rakušanů.