Z částky zhruba 150 miliard získaných prodejem podniků chce vláda utratit dvě třetiny

Privatizace může zvýšit úrokové sazby

Julie Hrstková, Zdena Balcerová
Praha, 14. 1. 2002
Zhruba sto miliard korun chce letos vláda utratit z peněz, které získá prodejem privatizovaných podniků. Hospodářským novinám to potvrdil ministr financí Jiří Rusnok. Sto miliard je však maximum. "Spíše půjde o osmdesát miliard", řekl.
Finance, které chce vláda použít na bydlení a dopravu, ale také na umoření dluhu České konsolidační agentury a Fondu národního majetku, mohou mít podle expertů na ekonomiku zničující vliv. I když plán vlády a České národní banky omezil negativní vliv privatizačního přílivu na kurs koruny, mohou tyto prostředky vést v důsledku k růstu inflace a úrokových sazeb. "Nejpozději na počátku příštího roku bude národní banka z technických důvodů nucena zdražit peníze," uvedl analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl.

Sto miliard nakonec stejně skončí v centrální bance

Národní banka souhlasila, že vládě smění za dohodnutý kurs peníze z prodeje privatizovaných podniků. Pokud vládě vymění částku sto miliard korun, bude nucena ve stejné výši vydat pokladniční poukázky, kterými miliardy vydané vládě stáhne z ekonomiky, například z bankovního sektoru. V opačném případě by hospodářství dostalo miliardy navíc, což by vedlo k okamžitému růstu inflace. Prozatím největším "úložištěm" peněz je repo účet, vedený u centrální banky. Zde je nyní uloženo 274 miliard korun. Banky ukládají peníze na repo účet za repo sazbu ve výši 4,75 procenta. Podnikům však půjčují peníze podstatně dráž. Pokud bude repo sazba stále nízká, nevyplatí se jim peníze u centrální banky ukládat.
Tato situace postaví poměrně záhy ČNB před nelehké rozhodování, zda ponechá bankám volnost, ty rozpůjčují peníze podnikům a výsledkem bude růst inflace. Druhá možnost - podstatně pravděpodobnější - je, že "zatraktivní" repo účet, totiž zvýší úrokové sazby. To by byl ale opačný efekt, než celý rok chtěla vláda. Ta kritizovala centrální banku za to, že na rozdíl od bank okolních zemí držela úroky příliš nahoře.

Náklady ČNB zaplatí stát

Jakékoliv řešení, na němž se domluví vláda a ČNB, bude mít negativní vliv na hospodaření centrální banky. Ztrátu bude mít při výměně peněz: Kurs, za který je vykoupí od vlády, bude jiný, než za který je následně prodá na trhu. Další ztráta vychází z pokladničních poukázek, za které ČNB musí platit úrokovou sazbu ve výši 4,75 procenta. "Dohodli jsme se, že národní bance přispějeme na náklady zhruba dvěma procenty," uvedl ministr Rusnok.
Inspirace, jak nyní naložit s přílivem zahraničního kapitálu, vychází podle expertů ze slovenského příkladu. Slovenská národní banka (NBS) loni směnila devizové příjmy za prodej Slovenské spořitelny a Všeobecné úverové banky mimo devizový trh. "Slovensko používá kvůli zamezení dopadů privatizace na kurz zvláštní účty u centrální banky. Všechny velké privatizační příjmy dosud plynuly na tyto zvláštní účty. Podle nedávného vyjádření NBS se s největší pravděpodobností devizovému trhu vyhnou i budoucí privatizační příjmy," potvrdil David Marek z Patria Finance.
Dohodu, jak naložit s již jistými privatizačními příjmy za prodej Transgasu (133 mld.) a Unipetrolu (11,7 mld.), kterou uzavřela vláda s Českou národní bankou minulé úterý, projedná kabinet až tento týden. "Jakým způsobem budou použity privatizační příjmy, je především záležitostí vlády a Parlamentu", řekl minulý týden viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

Vláda sbírá body do voleb

Dřívější výroky signalizovaly, že valná většina privatizačních příjmů bude zmrazena. Nejnovější informace ale svědčí o tom, že to bude právě naopak. Z částky zhruba 150 miliard mají být utraceny celé dvě třetiny.
Analytik Pavel Capouch z Venture-Investors řekl, že pokud se vláda s ČNB opravdu dohodla, že utratí až 100 miliard korun z privatizace, svědčí to o tom, že centrální banka má vždy silné řeči a nakonec vládě ustoupí. Podobné to podle něj bylo i s úrokovými sazbami. "Když premiér vyzval banku ke snížení sazeb, na příštím zasedání bankovní rady ČNB nic neudělala. Sazby snížila až za týden", uvedl Capouch. Takové jednání ČNB připomíná podle něj hru na slepou bábu a vláda ČSSD zase přílivem privatizačních peněz do fondu bydlení a dopravy sbírá body pro nastávají volby.