Ve směnárnách dosud nová evropská měna k dostání není, banky nejvíc prodávají eura nižších nominálních hodnot

Češi zatím o euro velký zájem nejeví

Získat euro mince v Česku je zatím problém. Situace by se měla vyřešit v následujících týdnech.

Olga Skalková, Julie Hrstková

Praha, 3. 1. 2002
Velmi poklidně proběhl v tuzemských finančních ústavech včerejší premiérový den prodeje nové evropské měny. Mluvčí jednotlivých bank se shodli, že zásoby eur na pobočkách jsou dostatečné a včera se nikde neobjevily fronty.
"Z hlediska poptávky šlo prostě o normální den," řekla Markéta Dvořáčková z Komerční banky. Kupříkladu v pobočce ČSOB poblíž Letenského náměstí v Praze do odpoledne prodali eura jen dvěma zákazníkům.
Česká spořitelna ve všech svých 380 pobočkách zaznamenala největší poptávku po platidlech nižších nominálních hodnot, zejména po pěti, deseti a dvaceti eurech. Zájemci proto musí počítat i s tím, že při koupi větší částky jim nebudou vždy eura vyplacena v bankovkách požadované hodnoty. "Rozvoz malých bankovek ale průběžně pokračuje a klienti si k nám samozřejmě mohou přijít větší bankovky následující dny rozměnit," uvedla Věra Vítková z České spořitelny.
Prodejní kurs eur ve valutách se podle kursovních lístků bank pohybuje od 32,41 do 32,65 koruny za euro. Zatímco papírová eura na přepážkách bank byla včera snadno dostupná, koupě nových mincí v Česku tak jednoduchá není. Z průzkumu v jednotlivých finančních ústavech vyplývá, že uspět včera bylo možné v Komerční bance, zatímco Česká spořitelna nebo ČSOB zatím drobné neprodává. "Jedno a dvoueurové mince začneme prodávat až poté, co je vykoupíme od klientů," vysvětlila postup spořitelny její mluvčí Klára Gajdušková.
Expert Komerční banky na euro Michal Tomášek odhaduje, že každá z velkých bank do konce února vymění evropské měny za eura zhruba v hodnotě deset miliónů eur.
Na rozdíl od bank však lidé včera odcházeli s nepořízenou ze směnáren. Ty zpravidla prodávají jen měny, které předtím odkoupí od zákazníků a včera jim takoví zájemci s eury chyběli. "Doufáme, že zítra se situace změní," řekla směnárnice firmy Exact Change v Praze Ivana Piptová. Právě směnárny v pražských ulicích byly ale zřejmě nejčastějším místem, kde lidé sondovali, jak je to s nabídkou eur. "Lidé se poptávají jestli eurobankovky máme. Měli jsme i zájemce o směnu za sto padesát tisíc," řekl Radek Kosina ze směnárny Interchange. Podobně jako na jiných místech si však klienti museli počkat, až směnárna získá eura a od své centrály i aktuální kurs, za který se budou prodávat. "Dříve než večer to ale nebude," dodal Kosina.
Malý hlad po eurech bankéři vysvětlují i tím, že se západoněmeckými markami, schilinky, lirami či francouzskými franky, které mají lidé doma často ještě v hotovosti, lze zatím v zahraničí platit. Lidé tedy v nejbližší době měnit peníze na cesty za eura nepotřebují. V Česku lze směnit všechny staré evropské měny bez vyšších poplatků do konce února, do konce června pak budou banky vybírat za směnu dvacet až třicet procent. Po tomto datu lze peníze vyměnit pouze v centrálních bankách jednotlivých zemí.
Banky na přelomu roku také bez problémů převedly devizové účty na euroúčty. Nejvíce těchto účtů má nyní ČSOB následovaná Komerční bankou, uvedla ČTK.