Karel Brůna
Centrální banka představuje instituci, která tvoří v tržní ekonomice jeden z pilířů, na nichž je postavena existence zdravé měny a hladkého fungování finančního systému. Činnost centrální banky tedy není záležitostí pouze úzké skupiny odborníků. Naopak rozhodnutí centrální banky se významně promítají do jednání všech subjektů na trhu - obchodních bank, soukromých firem i domácností. Pro čtenáře, kteří chtějí porozumět širokému okruhu otázek spojených s fungováním centrálních bank, připravilo nakladatelství Management Press druhé rozšířené vydání unikátní původní monografie Centrální bankovnictví (váz., 782 str.), jejímž autorem je Zbyněk Revenda.
Autor, zkušený vysokoškolský pedagog, řádný profesor v oboru financí a přední domácí odborník na tuto problematiku, rozděluje publikaci do šesti samostatných oddílů. Text je doplněn celou řadou názorných schémat, samozřejmostí je také seznam literatury a rejstřík. Úvodní část publikace se věnuje objasnění úlohy bank v ekonomice, charakteristice bankovních systémů a představení nejdůležitějších historických fází vzniku a rozvoje centrálních bank ve vyspělých ekonomikách. Druhý oddíl přináší stručný popis funkcí centrálních bank. Nejrozsáhlejší část publikace tvoří třetí a čtvrtý oddíl, v nichž se autor věnuje aktivitám centrální banky v oblasti měnové politiky a bankovní regulace a dohledu. Ve třetím oddílu zaměřuje autor svou pozornost na klasifikaci a popis nástrojů měnové politiky.
Různé pohledy na efektivní strategii měnové politiky jsou předkládány nejenom v podobě tradičních konfliktů monetaristů a keynesovců, ale také jako produkt ryze osobních zkušeností centrálních bankéřů při řešení praktických měnových problémů. Ve čtvrtém oddílu autor diskutuje hlavní důvody, které vedou k regulaci činnosti obchodních bank ze strany státu, a představuje základní pilíře bankovní regulace a dohledu - omezené podmínky vstupu do odvětví, opatření snižující rizikovost a informační asymetrii bankovního podnikání atd.
Pátý oddíl je věnován bližšímu seznámení čtenářů s historií i současností centrálních bank a bankovních systémů v ČR, EU a USA. Ačkoli je publikace určena především pro vysokoškolské studenty, vzhledem k podrobnému zpracování jednotlivých témat se tato kniha jistě stane vítaným zdrojem nových informací také pro odbornou veřejnost. Autor provedl oproti prvnímu vydání revizi celého textu a aktualizaci všech údajů a významně rozšířil zejména části věnované centrální bance jako věřiteli poslední instance, regulaci mezinárodních bank a bankovních holdingů, EMU a alternativním bankovním systémům.
Autor působí na katedře měnové teorie a politiky Vysoké školy ekonomické v Praze.

Zbyněk Revenda, Centrální bankovnictví, Praha 2001, nakladatelství MANAGEMENT PRESS, druhé rozšířené vydání, vázaná, 782 stran, cena 740 Kč včetně DPH.