Balíčky euromincí se staly nákupním trhákem



Milan Mostýn

Brusel/Praha, 17. 12. 2001
Přechod na novou evropskou měnu právě vrcholí. Dva týdny před oficiálním zavedením eura do oběhu si obyvatelé dvanácti zemí Evropské měnové unie mohou zakoupit balíčky s euromincemi. Od pátku a soboty lidé přicházeli do bank, trafik, obchodních center a na pošty v devíti zemích (viz tabulku). Dnes se mincí dočkají Němci, Řekové a Portugalci.
Poněkud nekonvenčně záležitost řešilo Nizozemsko, jehož vláda občanům poskytla "startovací balíček" osmi mincí v hodnotě 3,88 eura zdarma.
"Chtěli jsme ukázat, že Nizozemsko to myslí s dokonalým přechodem na euro vážně," uvedla mluvčí státní banky Benita Duivensteynová, již citovala agentura ČTK. Podle mluvčí přišla operace na dvě stě miliónů guldenů (téměř čtyři miliardy korun).
Jen málokdo očekával, že Evropané projeví o sáčky s mincemi tak obrovský zájem. Nehledě na mrazivé počasí například davy Francouzů neváhaly stát dlouhé fronty. Doslova na dračku šly mince eura v prodejnách tabáku. Trafikanti narozdíl od bank a pošt nehleděli příliš na doporučení ministerstva financí prodat každému pouze jeden sáček. Prodej v Paříži však zkomplikovala stávka zaměstnanců pošt. Kvůli větším finančním odměnám za přesčasy během přechodu na euro na přelomu roku stávkuje v metropoli až polovina pracovníků.
Překvapující vlnu zájmu zažila Belgie. "Někteří lidé čekali ve frontách už v sobotu od půl sedmé ráno," řekl agentuře Reuters Pierre Van Eylen, který mince prodával na hlavním bruselském nádraží. Belgičané si mohli koupit dvacet devět mincí v hodnotě 12,4 eura.
Také ve Vídni se stály fronty. A ještě před půlnocí na sobotu na Západním nádraží vítalo několik tisíc Rakušanů speciální vlak s šesti tisíci balíčky euromincí.
Ve Španělsku se některé banky rozhodly, že budou sáčky poskytovat pouze svým klientům. "Máme pouze tisíc balíčků a čtrnáct tisíc zákazníků," uvedla zástupkyně Bank Bilbao Vizcaya Argentariová agentuře AFP.
Také nejvyšší představitelé států a vlád zemí Evropské unie si na summitu v Laekenu mohli osahat první mince jednotné měny. Mince zářící novotou obdrželi i představitelé Británie, Švédska a Dánska, které se k eurozóně nepřipojily. Premiér Miloš Zeman a ostatní kandidáti přišli zkrátka. "Neobdaření mincemi eura představitelů kandidátských zemí je logické, protože by to na různých stranách vyvolalo zbytečné rozpaky a otázky," poznamenal mluvčí belgického premiéra Guye Verhofstadta, jehož země předsedá EU.
Prodejem euromincí chtěla Evropská centrální banka (ECB) dosáhnout toho, aby si euroskeptičtí občané zavčasu zvykli na nové peníze. Nejnovější studie Evropské komise naznačila, že euroskepticismus skutečně není zažehnán.
Představitelé Evropské unie a ECB jsou si jistých obav občanů vědomi. "Startují proto rozsáhlou kampaň za euro, kterou mají přenášet televizní stanice CNN, BBC World, TV5 či CBNS," napsal list The Waal Street Journal Europe. Němcům, kteří eurem nejsou příliš nadšeni, včera šéf spolkové banky Ernst Welteke na rozhlasové stanici SNW vzkázal: "Euro je tak stabilní jako marka. Tato stabilita nyní platí nejen pro Německo, ale pro tři sta miliónů lidí v Evropě." Jeho slova podpořil šéf Evropské komise Romano Prodi: "Pokud jsi sám, ztratíš. A to platí i pro ekonomickou váhu Německa."