K ujasňování složitých problémů a poznání jiných kultur přispívá nejvíc osobní prožitek

Studenti probírali budoucí Evropu

Alena Kazdová
Téměř padesát studentů z pražské Vysoké školy ekonomické (VŠE) a brněnské Masarykovy univerzity (MU) mělo v posledních čtyřech letech možnost podívat se na týden do Wolfsburgu v Německu, kde se setkali a diskutovali o problematice evropské integrace se svými vrstevníky, studenty Fachhochschule Braunschweig.
Tyto již tradiční podzimní studentské semináře probíhají díky pozvání a finanční podpoře nadace Prag Life, která se věnuje rozvíjení aktivit a kontaktů mezi českým a německým obyvatelstvem, především v kultuře, školství a vzdělávání. U zrodu studentských pobytů stojí paní Iness Köhlerová, vdova po vrcholovém manažerovi koncernu Volkswagen, který působil několik let ve vedení mladoboleslavské Škodovky.

Společné problémy

"Smyslem těchto týdenních pobytů je lépe poznat mladé lidi, kteří žijí nedaleko za našimi hranicemi, diskutovat s nimi o problémech budoucí Evropy, ale i o možnostech studia a profesních perspektiv. A také blíže poznat všední život našich sousedů," říká Jaroslav Jakš, profesor Fakulty mezinárodních vztahů VŠE Praha, který studenty na odborné semináře do Wolfsburgu vybírá a odborně připravuje.
Podmínkou účasti v tomto programu jsou dobré znalosti němčiny a příprava referátu na některé z témat o Evropské unii. Samozřejmě v němčině. Do seminářů se zapojují jak němečtí a čeští studenti, tak i profesoři a významné osobnosti z Wolfsburgu. Referáty bývají jen úvodem k mnohdy velice živým diskusím na aktuální otázky.
"Já jsem si připravila referát na téma Volný pohyb pracovních sil v EU. Pro německé kolegy je to žhavá problematika, a tak debata byla bouřlivá," říká Petra Ječmínková, studentka mezinárodního obchodu na Vysoké škole ekonomické. Také problém národnostních menšin o kterém referoval Petr Brandel, posluchač mezinárodních studií a diplomacie, našel mezi německými posluchači širokou odezvu. Navíc se k němu čeští a němečtí studenti vrátili při společné návštěvě Berlína, kde pobývali i na ministerstvu zahraničí a mohli témata vzájemných vztahů obou zemí a evropskou integraci probrat přímo s německými experty.
V programu nikdy nechybí návštěva výstavního komplexu Autostadt koncernu Volkswagen a setkání s pracovníky automobilky. "Pro mne nesmírně přínosné, protože automobilový průmysl mě zajímá a chci v něm pracovat. Na semináři jsem referoval o zahraničních investicích do automobilového průmyslu v ČR a v diplomové práci analyzuji trh osobních automobilů u nás," říká Martin Svítil, student 5. ročníku MU v Brně.

Lépe se pochopit

"Mě zase velmi překvapilo při návštěvě muzea ve Wolfsburgu, jak v něm Němci otevřeně a kriticky ukazují i svou neslavnou minulost - nacismus. Jistě to pro ně není snadné," vzpomíná na silný zážitek Jan Kuželka z VŠE Praha. Letos se vydalo do Wolfsburgu deset vysokoškoláků, kteří se předtím vůbec neznali. Pro Veroniku Bartlovou, studující obchodní podnikání na MU Brno, bylo překvapením, jak dobrá atmosféra během pobytu panovala. Věří, že přátelství potrvá i dál. "Úžasné pro mne bylo zjištění, jak blízko si může naše generace být s paní Köhlerovou, naší hostitelkou, která, ač generačně starší, toho dokáže pro mladé lidi a kulturu obou zemí tolik udělat," uzavírá Barbora Machoňová, studentka 5. ročníku VŠE Praha.