Parlament ve Štrasburku hodlá posílit restrikce ve věci výzkumu kmenových buněk

Evropané odmítají klonování embryí

Brusel/Praha, 28. 11. 2001
V Evropě se zvedá silná vlna odporu proti klonování lidských embryí. "Ne všechno, co je z vědeckého hlediska možné a technicky proveditelné, je žádoucí nebo přípustné," vyjádřil postoj Evropské komise k úspěšnému naklonování lidského embrya, jež provedla společnost Advanced Cell Technology, komisař pro vědu a výzkum Philippe Busquin. Vyslovil se i pro to, aby unie v tomto ohledu zavedla jednotná etická pravidla.
Busquinův názor nalézá značný ohlas mezi poslanci Evropského parlamentu (EP), který bude ve čtvrtek hlasovat o otázce všeobecného zákazu klonování lidí. Jak včera sdělila BBC, europarlament se bude rozhodovat, zda "podpoří výraznější restriktivní politiku Evropské unie".
Již včera agentury citovaly silně emocionální vyjádření některých europoslanců, nasvědčující, že debata v parlamentu bude bouřlivá. "Pád tabu klonování je pučem proti přírodě," řekl například místopředseda EP Ingo Friedrich.
Poslanci parlamentu ve Štrasburku budou hlasovat s vědomím, že klonování lidských embryí odsoudila většina vlád EU. Zvláště odmítavé reakce zazněly z Paříže a Berlína. Německá ministryně zdravotnictví Edelgard Bulmanová navíc oznámila, že její kabinet podnikne náležité kroky k tomu, aby bylo klonování, a to i k lékařským účelům, v Evropě zcela znemožněno. Ve Spolkové republice v současnosti probíhá diskuse o možnosti dovozu kmenových embryonálních buněk, které Spolková lékařská komora kategoricky odmítá.
Klonováním se v noci na včerejšek zabývala britská Sněmovna lordů, která schválila návrh zákona o zákazu klonování dětí. Ten nedovoluje, aby do těla matky byla vkládána taková embrya, která by vznikla jinak než oplodněním vajíčka spermatem. Projekt zákona bude tento týden předložen Dolní sněmovně.
Přestože se země EU takřka jednotně postavily proti americkému experimentu, klonování lidských embryí není v EU řešeno jednotně. Pouze v sedmi členských zemích unie je zákony nedovolují. Oviedskou deklaraci zakazující klonování a umělé pěstování lidských zárodků ratifikovaly v roce 1997 pouze Řecko, Španělsko a Itálie. Francie, Německo a Rakousko přijaly ovšem již dříve příslušné normy znemožňující klonování. Nekompromisně věc řeší Irsko, kde je jakékoli nakládání s embryi omezeno přímo ústavou.
Ve Francii a Španělsku budou zato v parlamentech příští rok předloženy návrhy zákonů umožňující vědecký výzkum kmenových buněk.
(mim, rkl)