Hamlet (Velká Británie 1996, 126 minut, distribuce: Intersonic) 

Britští filmaři nacházejí stále velkou inspiraci v dílech jednoho z největších autorů anglického písemnictví, v dramatických textech Williama Shakespeara. V uplynulých týdnech jsme v této rubrice psali hned o dvou nových (a osobitých) shakespearovských adaptacích – Večeru tříkrálovém a Othellovi. S novou verzí Hamleta je spojuje nejen způsob distribuce u nás – přímo do videopůjčoven, bez předchozího uvedení v kinech –, ale zejména snaha filmařů vyprávět příběhy velkého alžbětince s novými akcenty, přitažlivěji.

Režisér a protagonista Hamleta v jedné osobě, Kenneth Branagh, Shakespearovo dílo důvěrně zná. Nedlouho po ukončení studií na londýnské Royal Academy of Dramatic Art se stal členem věhlasné Royal Shakespeare Company. Jednou z jeho prvních rolí zde byl Jindřich V. Stejnou hru si pak vybral i pro svůj filmový režijní debut. Adaptace získala řadu mezinárodních ocenění. Režisér a herec Branagh začal být obecně považován za nástupce sira Lawrence Oliviera. Další Shakespearovy hry převedl nejen na filmové plátno (Mnoho povyku pro nic), ale i do rozhlasové podoby (např. Krále Leara s vynikajícím devadesátiletým sirem Johnem Gielgudem).

"Každá Shakespearova hra vyžaduje jiný přístup," říká Kenneth Brannagh v kterémsi rozhovoru. A dodává: "Nejdůležitější je věrohodnost." Podoba, kterou vtiskl slavné tragédii o princi dánském, se v mnohém liší od všech předchozích adaptací Hamleta, věrohodnost si ale uchovává. Dynamika vyprávění ovšem mění středověký příběh v nadčasové poselství o nejistotách a emocích, které ovládají lidskou bytost, o touze po moci a intrikách, o smyslnosti a vášních. Důraz je tu však položen nejen na samotné poslání strhujícího příběhu, ale také na vizuální stránku. Brannagh přesunul děj do minulého století, což mu umožnilo zasadit jej do velkolepých kulis. Zároveň angažoval, často do zdánlivě epizodních rolí, mezinárodní plejádu hereckých hvězd – Julii Christieovou, Dereka Jacobiho, Johna Gielguda, Kate Winsletovou, Charltona Hestona, Jacka Lemmona, Robina Wiliamse, Gérarda Depardieua. Velkolepý přepis Hamleta získal čtyři nominace na Oscara.

Lea (Německo - ČR 1996, 100 minut, distribuce: Centrum českého videa)

Poetický snímek psychologického ladění je jedním z nejvážnějších kandidátů na prestižního Českého lva. V minulém týdnu získal největší počet nominací – osm, včetně kategorií nejlepší film a režie. Režijní debut Ivana Fíly byl mezitím oceněn na několika evropských festivalech, získal nominaci na evropskou cenu Felix v kategorii mladý film roku 1996. Nominován byl také za oceánem – na Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční film.

Hlavními postavami komorního příběhu jsou dva poznamenaní lidé, které osud svádí dohromady - stárnoucí německý restaurátor s tíživou životní zkušeností a jedenadvacetiletá slovenská dívka, která po traumatizujícím zážitku z dětství nemluví. V hlavních rolích hrají Lenka Vlasáková, Miroslav Donutil, Christian Ledl, Hanna Schygulová, Udo Kier, Zuzana Krónerová.

Soukromé neřesti (Private Parts, USA 1997, 109 minut, distribuce: Bonton Home Video)

Přestože pokleslý způsob, jakým se kontroverzní hrdina filmu propracoval až na špičku amerického zábavného průmyslu, je na hony vzdálen dobrému vkusu, režisérka Betty Thomasové o něm vypráví s vkusem a nadhledem. Pseudodokumentární formou sleduje příběh Howarda Sterna od problematického dětství a dospívání přes první pokusy uchytit se jako moderátor v několika regionálních rádiích až po fenomenální úspěchy v talk show na rozhlasových vlnách NBC či v televizní estrádě E! V tomto ohledu nabízejí Soukromé neřesti nanejvýš zajímavý pohled do zákulisí americké zábavy. Film vznikl na základě Sternova autobiografického vyprávění, které se roku 1993 stalo americkým bestsellerem. Howard Stern si v přepisu ovšem zahrál sám sebe - a po jeho boku hrají i další členové jeho týmu, Robin Quiversová a Fred Norris. A Howardova manželka Alison, kterou na plátně ztvárňuje Mary McCormacková, si zahrála epizodní roli spojovatelky v NBC.

MIB za dveřmi

Společnost Bonton Home Video vyhlásila u příležitosti chystané videopremiéry filmu Muži v černém (Men in Black) mimořádné volby do úřadu Komunikace s mimozemskou civilizací. Na korespondenční lístek adresovaný BHV, Konviktská 5, Praha 1, je třeba uvést jména tří osobností kulturního a společenského života, které by měly Českou republiku zastupovat při případné komunikaci s mimozemskou civilizací, a název jedné cestovní kanceláře, s níž by účastníci neměli strach cestovat meziplanetárním prostorem a navštívit jiné galaxie v zájezdu s plnou či s poloviční penzí. Anketa bude 27. února 1998 slosována; na výherce čekají atraktivní ceny (jejich výčet v těchto dnech nabízí relace rádia Alfa).

Rubriku připravuje Ivan Matějka