Šanci dostanou jen perspektivní firmy

Tuto zemi zachrání podnikatelé, tvrdí předseda vlády Miloš Zeman
* Zlepšení situace podnikatelské sféry je prvořadým úkolem sociálnědemokratické vlády, uvedl na čtvrtečním Manažerském fóru pořádaném Hospodářskými novinami a týdeníkem Ekonom premiér Miloš Zeman. Tahat z bryndy však vláda nebude kdekoho - šanci dostanou jen perspektivní firmy.
Vyvést Českou republiku z ekonomické krize a přiblížit ji Evropské unii jsou dva nejdůležitější úkoly nové vlády. Jak uvedl premiér Miloš Zeman, v první řadě je nezbytné si přiznat, že jsme v krizi. "Šest let jsme byli vychováváni v potěmkinovských iluzích středoevropského tygra a ekonomického zázraku. Tato země je nejhorší z transformujících se středoevropských ekonomik. Nejenom proto, že klesá její HDP. Nejenom proto, že klesají reálné mzdy. Ale například proto, že bankovní sektor, vydávaný za pýchu české ekonomiky, je ve skutečnosti nejslabší částí této ekonomiky, že podíl rizikových úvěrů přesahuje 35 % v úvěrovém portfoliu našich hlavních bank, ale také proto, že nová vláda vytahuje téměř každý další den ze skříně nové a nové kostlivce," upřesnil předseda vlády.
Zeman dále konstatoval, že státní rozpočet s deficitem ve výši 31 mld. korun, který nedávno prošel prvním čtením ve sněmovně, je v praxi rozpočet se schodkem ve výši necelých dvou procent HDP. "V sousedním Maďarsku činí pro srovnání rozpočtový deficit asi 4 procenta," uvedl Zeman a dodal, že letošní rozpočet skončí ještě hůř. "Reálný rozpočtový deficit v tomto roce včetně krytí dluhů různých pseudotransformačních institucí bude ve skutečnosti vyšší než oněch 31 mld. korun."
Předseda vlády rovněž zhodnotil stav naší země. "Vláda se rozhodla, že do konce tohoto roku v souladu se svým programovým prohlášením zpracuje podrobnou zprávu o stavu země. Říkáme jí zpráva o stavu unie. Ale bude to ve skutečnosti inventura. Tato zpráva je v zásadních rysech hotová. Má asi 800 stran. Nebude to lehké čtení. Pro některé to bude šok. Ale je zapotřebí tuto zprávu dát, abychom věděli, kam jsme se minimálně od roku 1992 reálně pohnuli a kolik lží, kolik dezinterpretací nás na tomto pohybu nesprávným směrem obklopovalo," řekl dále premiér.

Jak oživit růst

Co máme dělat, chceme-li oživit ekonomický růst, ptá se na manažerském fóru Zeman. "Musíme se vyhnout některým běžně rozšířeným iluzím. První z těchto iluzí spočívá v tom, že tuto zemi zachrání banky. Není to pravda. Tuto zemi zachrání podnikatelé," drtí předseda vlády jednu iluzi za druhou. "Banky, do kterých minulé vlády nalily oficiálně více než 160 mld. korun, získaných z výnosů z privatizace, jsou dnes nejen nejslabší součástí naší ekonomiky, ale jsou i součástí nesmírně rizikovou," konstatuje dále Zeman s tím, že nemluví jen o krachu 12 bank, k nimž se nyní přidala Universal banka, ale o situaci našeho bankovního sektoru jako celku. Jediné řešení, jak vytáhnout bankovnictví z krize, pak vidí v urychlené privatizaci, která by měla proběhnout do roku 2000. Dále je nezbytné oddělit komerční a investiční bankovnictví, rozplést naprosto neprůhledné vlastnické struktury vzniklé komickou a nebezpečnou kupónovou privatizací. V neposlední řadě je potřeba dosáhnout transparence kapitálového trhu, vytlačit podvodnické emitenty a dosáhnout toho, aby kapitálový trh byl místem, kam si podniky přicházejí pro nové zdroje, nikoli místem více či méně elegantního tunelování.
Premiér nevynechal ani pomoc podnikům. Ta podle něj nespočívá v ostentativním snížení jejich daňové zátěže. "Pomoc podnikům spočívá ve zrychlení odpisů. A tedy reálné snížení daňové zátěže pro podniky ve výši dvou až tří procent, což není zrovna málo," uvedl dále Zeman. Upozornil však, že tato forma úlevy je však výhodná pouze pro ziskové podniky. "Protože podnik, který nedokáže hospodařit se ziskem, nemá právo na další existenci. Vláda je ochotna pomoci touto a dalšími formami ziskovým podnikům. Vláda nevidí důvod, proč by lila další a další peníze, ať už přímo prostřednictvím vládních dotací nebo nepřímo prostřednictvím špatných úvěrů, do podniků, které se potácejí nad propastí a strhávají do této propasti i ostatní," řekl natvrdo šéf kabinetu.

Proexportní politika

Vláda podle Zemana také přijala naprosto konkrétní opatření v oblasti proexportní politiky. "Dohodli se již naši ministři průmyslu a zahraničí o posílení obchodních zastupitelství. Víme, že ne každý z podnikatelů si může v zahraničí efektivně udržovat svoji expozituru," usoudil Zeman a dodal, že naše zahraniční služba je zde od toho, aby pomáhala v exportní expanzi těm, kdo pro tuto expanzi mají nezbytné podmínky. Mezi další konkrétní opatření na podporu exportu vláda nabízí formu státních garancí pro podniky, které jsou dnes z minulosti zatíženy neúnosnými krátkodobými úvěry. "Ale opět jenom pro podniky perspektivní. Nejsme Armáda spásy a nebudeme Armáda spásy," varoval Zeman.
Forma spolupráce s Českou národní bankou, která se projevila už čtverým snížením úrokových sazeb, zase pro podniky znamená určité odstranění nebo alespoň snížení tlaku v podobě neúměrně vysokých finančních nákladů.
Vláda rovněž chce pomáhat českému zemědělství. "Je to politika ochrany našich výrobců před subvencovanými dovozy," uvedl Zeman. "Já mám nesmírně rád liberály, jsou vynikající, když učí na katedrách. Jsou naprosto neschopní v konkrétní hospodářské politice. Občas dostávám rady, abychom nezaváděli toto ochranářské opatření. Dostávám je právě od těch zahraničních politiků, kteří bohatě subvencují své výrobky při exportu, a přitom se diví, že druhé země se tomuto subvencovanému exportu brání. Říkám jim: Jste-li skutečně liberálové, tak zrušte především exportní subvence. A zrušte je ve své vlastní zemi a teprve potom budete mít právo radit nám, co máme dělat. Zatím to ovšem bohužel a pochopitelně žádný z nich neudělal," připomněl premiér.

Multiplikační efekty

Vláda rovněž preferuje investice před spotřebou. "Vracíme se k preferenci těch podnikatelů, kteří investují. A stát a státní rozpočet v této politice mají prosazovat tutéž varianci. Tzn. snížení vládní spotřeby a podporu investic. A přesně v tomto duchu je státní rozpočet veden. Orientovali jsme se samozřejmě na investice s vysokým multiplikačním efektem, jako jsou infrastrukturní investice. Ale jako jsou i investice do bytové výstavby, která u nás po řadu let skomírá v krizi," uvedl dále Zeman. Podle něj se vláda orientuje v rozpočtu i na investice, jako jsou sociální investice a mezi nimi především investice do vzdělání. "Když nová vláda nastupovala, řekla, že zvýší výdaje na školství o 7 mld. korun. Byly zvýšeny o 7 mld. korun. Když nová vláda nastupovala, řekla, že přes mizérii této ekonomiky zvýší platy učitelům o 1350 korun v průměru měsíčně. Od 1. ledna se zvyšují platy učitelů a některých dalších profesních skupin v průměru o 1350 korun měsíčně," vypočítal na závěr premiér vlády přijatá opatření.
Podle něj proto, jestliže dochází k přijetí zákona o zrychlených odpisech, jestliže dochází k 10procentnímu snížení ceny plynu, jestliže dochází k tomu, že k 15. listopadu na naše tratě vyjede 110 nových vlakových spojů, jestliže dochází ke všem těmto zdánlivě drobným operacím, pak se tyto operace mohou slít do jednoho velikého proudu. "Proudu, který bude charakterizován oživením ekonomického růstu," zakončil Miloš Zeman.

Julie Čížková