ROZHOVOR

Zaměřujeme se na i na velké ryby

Na otázky HN odpovídá předseda Komise pro cenné papíry Jan Müller
Aktivity Komise pro cenné papíry, do jejíhož vzniku byly vkládány velké naděje, jsou nyní často kritizovány. Vzhledem ke stavu českého kapitálového trhu není ovšem pozice komise, která vznikla přibližně před půl rokem, nijak jednoduchá. Řešení řady chronických problémů trhu, na které se komise zaměřila, oddálilo podle jejího předsedy Jana Müllera i tříměsíční zpoždění, spojené s počátečními technickými a organizačními obtížemi.

Do jaké míry se splnily představy, s nimiž jste v dubnu převzal funkci předsedy Komise pro cenné papíry?

Naše činnost se v podstatě "posunula" o tři měsíce - zpočátku jsme museli řešit technické a organizační záležitosti, jako je například delimitace úřadu nebo majetkové převody, které neměly s koncepční prací nic společného.

Zpočátku se také hodně hovořilo o finančních a personálních problémech, jimž musela komise čelit...

Měl jsem spíše na mysli, že prvního dubna nebyl nikdo připraven na zahájení činnosti nového úřadu. Technické vybavení se zlepšilo, využili jsme investičních příležitostí, personálně byla komise také posílena.

Podle kritiků pracuje v komisi velký počet studentů s malými zkušenostmi s kapitálovým trhem...

Zajímalo by mne, jaké zkušenosti s kapitálovým trhem měli někteří pracovníci Úřadu pro cenné papíry, které komise převzala. KCP s přibližně 120 zaměstnanci přitom opustilo pět až sedm osob. V květnu, kdy končil školní rok, jsme nabírali především studenty. Vzhledem k platovým tabulkám však příliš možností, koho lze zaměstnat, nemáme. Komisi bylo třeba trochu omladit. Nyní je přibližně v podobě, v níž by měla být. Vyměnili jsme ale většinu vedoucích pracovníků - vždy se snažíme získat osoby se zkušenostmi s kapitálovým trhem.

Kolik případů Komise pro cenné papíry šetří, kolik z nich se ocitlo před soudem?

Obdobnou statistiku nevedeme - činnost jednotlivých oddělení komise je relativně samostatná. Od počátku komise nicméně udělala asi 2500 úkonů. Neznám ani přesný počet soudních sporů, které se týkají komise. Část z nich, viz případ Alima Karmova, jsme zdědili po Ministerstvu financí, další pocházejí ze správního řízení.

CS infrastrukturní fond i některé další subjekty působící na trhu tvrdí, že s nimi komise nekomunikuje...

Pravidla správního řízení jsou zcela jasná. My je samozřejmě dodržujeme, takže tam nekomunikovat nelze. Některé firmy, jimž bylo v případě CS infrastrukturního fondu správním řízením nařízeno ústní jednání, však této výzvy neuposlechly.

Komisi je také občas vytýkáno, že se zaměřila jen na "malé ryby"?

Soustřeďujeme se na malé i velké ryby.

Kdy bude známa definitivní verze podmínek, podle nichž budou přelicencovány subjekty působící na českém kapitálovém trhu?

Závaznou interpretaci podmínek pro přelicencování zřejmě vydáme na přelomu listopadu a prosince, s kontrolou licencí chceme začít počátkem příštího roku. Jak již bylo uvedeno, při jejich prověřování budeme postupovat podle abecedy.

A co licence pro obchody s deriváty?

Licence pro obchodování s deriváty zatím dávat nechceme. Předně je místní trh s podkladovými aktivy nelikvidní, za druhé jsou u nás deriváty hodně využívány k nelegální činnosti. Jedinou výjimkou jsou banky, které ji mohou získat vzhledem k situaci na peněžním trhu. Není totiž jasné, zda bez ní mohou na tomto trhu operovat. Obecně je nechceme dávat obchodníkům ani organizátorům trhů. Proběhla dvě jednání. V prvním případě burza sama požádala o zastavení správního řízení. Účinnosti dosud nenabylo rozhodnutí o změně tržního řádu RM-Systému, který měl nabízet technické zajištění obchodů probíhajících na Vídeňské burze. Určitou dobu diskutujeme s rakouským regulátorem trhu o legálnosti těchto aktivit, ale i o informacích, které by získával český a rakouský regulátor trhu. Až budeme mít odpověď z Rakouska, rozhodneme, zda budou navrhované změny v tržním řádu RM-S schváleny.

Jak daleko je příprava pravidel pro kapitálovou přiměřenost subjektů působících na trhu?

Při zpracovávání návrhu vyhlášky o kapitálové přiměřenosti se snažíme respektovat evropské standardy i podmínky kapitálové přiměřenosti připravované ČNB, které zřejmě budou platit od roku 2000 a mají rovněž odpovídat evropským normám. Po právních analýzách bylo nakonec zpochybněno, zda může komise vyhlášku navrhovat. Definice v zákoně o cenných papírech je totiž velmi rozporuplná. Nakonec půjde o jednostránkový návrh vyhlášky, který bude možná publikován do konce října. Nyní diskutujeme o číselných údajích, které má obsahovat.

Systém pro monitorování transakcí na trhu je zřejmě složitější záležitost?

Od září již vyhodnocují situaci na trhu naši analytici ve spolupráci s burzou. Získali jsme první výsledky, některé záležitosti systematicky kontrolujeme. Nedávno jsem dostal návrh popisu celého informačního systému komise včetně systému monitoringu. Do konce října má být projekt dokončen, pak ho upravíme podle našich předpokládaných finančních možností. V listopadu by mohl být schválen a zahájit činnost. Projekt sahá až k počátku roku 2000. Jeho jednotlivé části budou realizovány v pěti etapách. Zahrnují i vnitřní bezpečnost komise.

Co přináší komisi členství v Organizaci komisí pro cenné papíry (IOSCO)?

Jsem rád, že nás tam velmi rychle přijali. Konkrétní přínos vidím zejména v oblasti výměny informací, nesmírně důležité pro vyšetřování případů, a nyní také v oblasti přelicencování. IOSCO má také velký význam pro globální regulaci kapitálových trhů.

Dotkne se činnosti KCP akce Čisté ruce?

Zatím o tom se mnou nikdo nehovořil, my však budeme v naší činnosti tak jako tak pokračovat.

A co příprava nové legislativy?

Předně máme trochu jiné priority, například právě informační systém pro licencování, navíc spoléháme na projekt připravovaný spolu s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj. Jejich termín se bohužel kvůli bance trochu posouvá, což ale prozatím nevadí. Samotná komise na žádném zákonu nepracuje. Budeme se podílet na přípravě nového obchodního zákoníku. Zatím to však není aktuální.

Nemáte pocit, že soudy řeší řadu sporných případů, například kauzu IF Trend - Kotva, příliš pomalu? Situaci je přece možné poměrně dobře zmapovat podle pohybů cenných papírů v SCP?

K případu "Trend" nehodláme z vážných bezpečnostních důvodů sdělovat vůbec nic. Obecně lze skutečně zjistit všechny pohyby dematerializovaných cenných papírů ve SCP. Nejsou tam ale třeba vzájemné zápočty nebo směnky. Existuje však několik jiných případů, kde se okruh sledování stále rozšiřuje, což je časově nesmírně náročné. Proto chápu, že vyšetřování obdobného případu může trvat i déle než rok. Myslím si, že soudy jsou na tom relativně dobře, spíše se k nim moc případů nedostalo. Problém možná spočívá v neexistujících specializovaných útvarech pro finanční kriminalitu u nejrůznějších institucí. Protože tyto instituce, stejně jako my, zápasí s nedostatkem peněz, pracovníků a přívalem případů, mohla by jim tato specializace v mnohém pomoci. Nejlepší spolupráci máme v oblasti vyšetřování s policií. Možná i proto, že má jako jediná specializovaný útvar na finanční kriminalitu - SPOK.

František Mašek